Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Vláda USA viní Facebook z diskriminace vůči domácí pracovní síle

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Facebook, že se dopouští diskriminace vůči potenciálním zaměstnancům ze Spojených států. V nové žalobě uvádí, že kalifornská společnost při výběru nových pracovníků dává přednost dočasným smlouvám s lidmi ze zahraničí. Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Vláda USA viní Facebook z diskriminace vůči domácí pracovní síle

Podle žaloby Facebook při náborech před Američany upřednostňuje držitele víz typu H1-B, která jsou určená pro kvalifikované pracovníky ze zahraničí, jakož i držitele dalších dočasných víz. Technologický gigant údajně odmítl najmout či zvážit zaměstnání „kvalifikovaných a dostupných amerických pracovníků” do více než 2600 pozicí, které naopak „vyhradil” pro osoby s dočasným povolením k pobytu.

„Žaloba ministerstva spravedlnosti tvrdí, že Facebook se dopouštěl úmyslných a rozsáhlých porušení zákona, když vyčlenil pozice pro držitele dočasných víz,” uvedl státní zástupce Eric Dreiband. „Tato žaloba vychází z téměř dvouletého vyšetřování praktik Facebooku,” dodal.

Provozovatel největší sociální sítě světa v reakci uvedl, že s ministerstvem při vyšetřování spolupracoval. „A jakkoli nesouhlasíme s obviněními ve stížnosti, nastávající soudní spor nemůžeme dále komentovat,” řekl mluvčí Daniel Roberts.

Podle agentury Reuters firmy z technologického sektoru často využívají víza typu H1-B, aby mohly do USA přitáhnout vysoce kvalifikované cizince. Kritici této praxe považují předpisy ohledně vydávání těchto víz za laxní a mají za to, že je příliš snadné nahrazovat americké zaměstnance levnější pracovní silou ze zahraničí.

Americká vláda prostřednictvím žaloby požaduje nespecifikované „civilní tresty”, zpětné vyplacení mezd ve jménu odmítnutých amerických pracovníků a další opatření, která by měla zajistit, že Facebook s údajnými přestupky skončí.

Zpráva o soudní stížnosti přichází za spekulací o tom, že skupina amerických států v čele s New Yorkem se chystá kalifornskou společnost obvinit z porušení antimonopolních zákonů. Žaloba by v této souvislosti mohla být podána už příští týden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků