Hlavní obsah
Valve Index Foto: archív výrobce

Virtuální helma pro hráče patrně Vánoce v Česku nestihne

Společnost Valve představila svou první virtuální helmu zvanou Index letos na jaře, mělo jít o jeden z velkých předvánočních taháků. To se patrně i naplní, ale pouze v zahraničí – nic totiž nenasvědčuje tomu, že by novinka byla v Česku dostupná ještě v průběhu letošního roku.

Valve Index Foto: archív výrobce
Virtuální helma pro hráče patrně Vánoce v Česku nestihne

V době premiéry helmy Valve se spekulovalo o tom, že headset stihne letošní Vánoce i v tuzemsku. Většina prodejců elektroniky nicméně již odstartovala své předvánoční kampaně a model Intex v nich zcela chybí.

Podle nákupního rádce Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam.cz, dokonce novinku nenabízí žádný český obchod ani v rámci předobjednávky.

Valve Index

Foto: archív výrobce

A je to poměrně škoda, neboť parametry brýlí jsou skutečně zajímavé. Trojrozměrný vjem vytvářejí dva displeje – jeden pro každé oko, přičemž rozlišení jedné obrazovky je 1440 x 1600 obrazových bodů. Zajímavé je také to, že obrazovky nabídnou obnovovací frekvenci až 144 Hz, díky čemuž by měl být výsledný obraz krásně plynulý.

Headset může na první pohled připomínat lyžařské brýle, které však mají neprůhledné hledí. Proti modelu pro lyžaře je ale novinka daleko masivnější, a navíc má vepředu hned dvě kamery. Ty slouží ke snímání prostoru okolo hráče. Jsou v podstatě schopné obraz zvenku promítnout přímo do virtuálního světa uvnitř.

Headset má integrované směrové reproduktory.

Foto: archív výrobce

O sledování pohybu samotné helmy se starají základní stanice s technologií SteamVR Tracking 2.0, která by měla být přesnější než u konkurenčních řešení. Stanice jsou pochopitelně součástí základní sady, stejně jako dva bezdrátové ovladače, které obsahují tlačítka i dotykové senzory.

Záležet si dal výrobce i na kvalitě zvuku. U každého ucha je tak malý směrový reproduktor s frekvenčním rozsahem 20–24 000 Hz. Pokud uživatelé raději upřednostní sluchátka, mohou je připojit prostřednictvím konektoru jack 3,5 mm, nebo bezdrátového standardu Bluetooth.

Takto vypadají bezdrátové ovladače.

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků