Hlavní obsah
Logo sociální sítě Facebook. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters

Turci si došlápli na provozovatele sociálních sítí. Padaly pokuty

Provozovatelé sociálních sítí, mezi nimi i Facebook, Twitter nebo YouTube, dostali v Turecku pokutu deset milionů lir (asi 27 milionů Kč) za porušování nového zákona o sociálních sítích. Uvedla to ve středu agentura Reuters. Zákon schválený v červenci umožňuje tureckým úřadům mazat obsah na sociálních sítích, zatímco dříve jen mohly blokovat přístup.

Logo sociální sítě Facebook. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters
Turci si došlápli na provozovatele sociálních sítí. Padaly pokuty

Zákon od majitelů těchto platforem také vyžaduje, aby jmenovali místního zástupce, který by byl úřadům k dispozici.

„Zahraniční společnosti působící v Turecku, které denně oslovují více než jeden milion lidí, dostaly informace o pravidlech, která musejí dodržovat. Po uplynutí přechodného období sociální sítě, které nejmenovaly svého zástupce, tedy Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube a TikTok, dostanou pokutu deset milionů lir,” uvedl náměstek ministra dopravy a infrastruktury Ömer Fatih Sayan.

Facebook podle listu Financial Times už dříve upozornil, že nové nařízení nebude respektovat. Organizace na ochranu lidských práv jeho rozhodnutí vítají, protože nový zákon považují za drakonický, podotýká Financial Times.

Pokud firmy ani v budoucnu nesplní požadavky zákona, čeká je pokuta až 30 milionů lir (přes 81 milionů Kč), zákaz reklamy a 50procentní zúžení pásma na pět měsíců. Pokud ani pak neuposlechnou, zúží se jejich vysílací pásmo o 90 procent, což v podstatě znemožní jejich užívání.

Náměstek Sayan uvedl, že pokud firmy zákon splní, omezení budou zrušena a stát bude vyžadovat jen čtvrtinu uložené pokuty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků