Hlavní obsah
Vakcína proti covidu-19 od Pfizeru/BioNTechu. Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Terčem kyberútoku na lékovou agenturu EU byly dokumenty o vakcíně

Při kybernetickém útoku na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) se hackeři dostali k dokumentům, které souvisí s vývojem vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech. Farmaceutické firmy to uvedly ve společném prohlášení. EMA je podle něj ujistila, že na proces zkoumání očkovací látky pro podmínečnou registraci na trhu Evropské unie nebude mít událost vliv.

Vakcína proti covidu-19 od Pfizeru/BioNTechu. Foto: Frank Augstein, ČTK/AP
Terčem kyberútoku na lékovou agenturu EU byly dokumenty o vakcíně

Americká společnost Pfizer a její německý partner BioNTech uvedli, že je EMA informovala o kybernetickém útoku, při kterém se kdosi dostal k dokumentům o jejich vakcíně. Zdůraznili ale, že jejich systémy v souvislosti s tímto incidentem napadeny nebyly. Doplnili, že nemají informace, že by v souvislosti s kyberútokem unikla data o účastnících jejich klinické studie.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve středu odpoledne v krátké tiskové zprávě oznámila, že se stala terčem kybernetického útoku. Podrobnosti o jeho rozsahu nesdělila. Uvedla ale, že okamžitě zahájila vyšetřování, a to v úzké spolupráci s policií a dalšími orgány.

Podle agentury Reuters nyní není jasné, kdo je pachatelem kybernetického útoku, kdy k němu došlo, ani jaká data unikla.

Unijní léková agentura, která sídlí v Amsterdamu, se nyní zabývá mimo jiné podmínečnou registrací vakcín proti covidu-19 pro trh Evropské unie. Ve zrychleném řízení studuje podklady, které ke svým očkovacím látkám dodaly farmaceutické firmy Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle dřívějšího prohlášení by o jejich podmínečné registraci mohla EMA rozhodnout na konci prosince, respektive počátkem ledna.

Společnosti Pfizer a BioNTec v prohlášení uvedly, že je EMA ujistila, že na harmonogram schvalovacího procesu nebude mít kybernetický útok žádný vliv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků