Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Nir Elias, Reuters

Temná stránka klinik pro závislé na internetu, čínský mladík léčbu nepřežil

Vlnu kritiky vůči čínským léčebnám pro internetově závislé vyvolala smrt mladistvého v jedné z institucí. Osmnáctiletý mladík podlehl na začátku srpna četným zraněním, policie už zadržela ředitele a další čtyři zaměstnance zařízení, informoval server BBC.

Ilustrační foto Foto: Nir Elias, Reuters
Temná stránka klinik pro závislé na internetu, čínský mladík léčbu nepřežil

Počet zdravotnických zařízení, která bojují s internetovou závislostí, se v poslední době v Číně zvýšil. Některá jsou přitom známá přísnou, až vojenskou disciplínou a kvůli příliš tvrdým praktikám se už dříve setkala s odporem.

Rodiče umístili mladíka na začátku srpna do zařízení, které údajně využívá kombinaci psychologického poradenství a tělesného tréninku k léčbě závislosti na internetu. O dva dny později jim personál oznámil, že chlapec byl urychleně převezen do nemocnice, kde následně zemřel.

Příčina smrti není známá. Podle lékařů však mladík utrpěl 20 vnějších a několik vnitřních zranění, uvedli rodiče. "Tělo mého syna bylo pokryto jizvami od hlavy k patě... Když jsem ho poslala do léčebného centra, byl zdravý. Jak mohl zemřít během 48 hodin?" cituje BBC matku chlapce.

Kritika vůči klinice i rodičům

Incident vyvolal vlnu kritiky vůči podobným léčebnám, ale i vůči rodičům mladíka. "Někteří rodiče si neuvědomují vlastní odpovědnost vychovávat (děti), když se objeví problém. Místo toho chtějí, aby situaci vyřešil někdo jiný," napsal místní deník.

Kliniky pro boj se závislostí na internetu zůstávají v Číně velmi populární i přes svoje kontroverzní praktiky. Pacienty zde přitom často bijí a podrobují elektrošokům. Loni zabila mladá dívka svoji matku za to, že ji posílala do léčebny, kde ji zneužívali.

Čínské úřady se proto snaží prosadit nový zákon, který by některé metody, jako například elektrošokovou terapii, zakazoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků