Hlavní obsah
Tádžický prezident na zasedání vlády nařídil tisku, aby vysvětlil obyvatelstvu škodlivost mobilů pro lidské zdraví. Foto: Profimedia.cz

Tádžický prezident vyhlásil válku mobilním telefonům

Z ulic a náměstí tádžické metropole mizí billboardy s reklamou mobilních operátorů. Podle místní tiskové agentury Avesta se v Dušanbe proslýchá, že reklama na služby mobilních sítí zmizí i z vysílání státní televize. Důvodem je podle městské radnice pokyn prezidenta země Imomaliho Rachmona, který mobily v zemi nechce.

Tádžický prezident na zasedání vlády nařídil tisku, aby vysvětlil obyvatelstvu škodlivost mobilů pro lidské zdraví. Foto: Profimedia.cz
Tádžický prezident vyhlásil válku mobilním telefonům

Prezident, který železnou rukou vládne Tádžikistánu od rozpadu SSSR, minulý týden na zasedání vlády nařídil tisku, aby vysvětlil obyvatelstvu škodlivost mobilů pro lidské zdraví. Operátoři prý kromě toho tahají lidem spoustu peněz z kapes. Průměrný měsíční plat je v zemi 355 somoni (necelých 1600 korun), a z této částky si operátoři podle Rachmona odkrajují až sedminu.

V Tádžikistánu je pevná telefonní síť víc než nedostatečná a mobilní komunikace se stala nejdynamičtějším odvětvím místního hospodářství. V hornaté zemi je to často jediná možnost spolehlivého spojení se světem.

Rachmon radami obyvatelstvu proslul. Svého času v zemi zakázal maturitní večírky a rozmařilé svatební a pohřební hostiny. V době krize doporučil spoluobčanům, aby se zásobili potravinami na dva roky dopředu. Každá tádžická rodina by si navíc měla podle prezidenta zakoupit akcie připravované mamutí Rogunské hydroelektrárny.

Právě rogunský projekt je podle místních novinářů možná skutečným důvodem tažení proti mobilům. Rogunská elektrárna, která má být největší v Asii, se potýká s nedostatkem investorů, který chce Rachmon řešit rozprodejem akcií obyvatelstvu a podnikům. Mobilním operátorům prezident uložil, aby zakoupili akcie za pět, ale raději za deset miliónů dolarů. Tento plán se majitelům mobilních sítí nepovedlo naplnit a podle tádžické zpravodajské služby Asia Plus je možná právě tato skutečnost důvodem, proč reklama na mobily z Dušanbe zmizí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků