Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Svět zaplavují WiFi sítě, do roku 2015 jejich počet dramaticky vzroste

Počet míst s bezdrátovým připojením k internetu WiFi se do roku 2015 zvýší celosvětově více než čtyřnásobně na 5,8 miliónu. Růst podpoří rostoucí poptávka spotřebitelů po připojení k chytrým telefonům a tabletům. Vyplývá to ze studie, kterou uskutečnila výzkumná společnost Informa.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Svět zaplavují WiFi sítě, do roku 2015 jejich počet dramaticky vzroste

Telekomunikační firmy považují místa s dostupným připojením k internetu, tzv. hotspoty, za důležitá, protože přenos dat kvůli stále širšímu využívání videa na mobilních přístrojích prudce roste. Podle společnosti Cisco se má bezdrátový přenos dat zvýšit v příštích pěti letech 26násobně.

China Mobile, která je největším mobilním operátorem podle počtu předplatitelů, plánuje zřídit milión míst s připojením. Japonská KDDI chce zvýšit počet míst s nabídkou WiFi do šesti měsíců na 100 000 ze současných 10 tisíc.

WiFi je zkratka pro termín wireless fidelity, kterým se označuje jeden z technologických standardů bezdrátové komunikace. WiFi umožňuje uživatelům snadné připojení k síti na vzdálenost několika stovek metrů či kilometrů v závislosti na typu použité antény a konkrétních místních podmínkách. Je určeno pro zcela volné a bezplatné využívání.

Jak na bezdrátový internet v celém domě

Základním stavebním kamenem bezdrátové sítě je takzvaný WiFi router, ke kterému je možné připojit klidně i několik desítek počítačů najednou. Každý router ale není stejný.

Jedním z nejdůležitějších rozdílů je rychlost, jakou dokážou tyto malé šikovné krabičky přenášet data. Základní routery mají zpravidla rychlostní označení „b/g“. Ty dosahují rychlost až 54 Mbit/s, což může být obzvláště při kopírování souborů z jednoho počítače na druhý limitující faktor.

Pokud neradi čekáte, vyplatí se vám zakoupit router s označením „n“, který dokáže pracovat téměř šestkrát rychleji (až 300 Mbit/s). S rychlejším přístrojem je možné po síti sledovat plynule i filmy ve vysokém rozlišení – na ty byla starší zařízení krátká. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků