Hlavní obsah

Senioři se učili pracovat s počítači a mobily

Starší lidé si s moderní technikou málokdy rozumí. V Karlových Varech proto desítky důchodců využily nabídky naučit se pracovat s moderními komunikačními prostředky, tedy s mobilními telefony a osobními počítači.

Senioři se učili pracovat s počítači a mobily

V každém kurzu "Senioři komunikují" se pod vedením lektorů učilo základům moderní komunikace deset lidí. "Nikdy jsme neměli tak rychle zaplněný kurz práce s počítači a mnoho zájemců jsme museli odmítat," řekla Eva Žáková, ředitelka Krajské knihovny Karlovarského kraje, kde lekce probíhaly.

Motivace seniorů pro účast v kurzu byla podobná. "Vadilo mi, že všichni doma s počítačem umí a já ne," uvedla Irena Hovorková. Podobně to měli i ostatní, chyběla jim například dovednost v ovládání mobilního telefonu, posílání sms zpráv a podobně. "Mladí s námi obvykle nemají takovou trpělivost, ukážou tady klikneš, ale do hloubky se s tím seznámila až tady," řekla Ludmila Špičková.

Někteří účastníci prý byli výukou tak nadšeni, že si chtějí pořídit osobní počítač i domů.

Kurzy prošlo asi 600 lidí

Pilotní kurz proběhl již dříve v Náchodě. Podobné kurzy se pak rozběhly po celé republice. Celkem jich letos bylo více než sto a prošlo jimi asi 600 seniorů.

Kurzy financoval Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. Projekt kurzů pro seniory vznikl podle Klausové poté, co si nadační fond manželů Klausových vyhodnotil anketu mezi seniory o jejich potřebách.

"Kupodivu z ankety nevyšly požadavky na sociální nebo zdravotní péči, ale například právě to, že senioři chtějí mít stejnou gramotnost jako jejich děti," uvedla Klausová.

Klausová dodala, že její znalosti počítače jsou stejné malé, jako u seniorů, kteří se do kurzů přihlásili. "Až manžel přestane prezidentovat, sama se do podobného kurzu asi budu muset přihlásit," řekla Klausová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků