Hlavní obsah
Šéf Applu Tim Cook Foto: Stephen Lam, Reuters

Šéf Applu dostal za deset let v akciích odměnu přes 750 milionů dolarů

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook získal přes pět milionů akcií Applu, což je součást odměny, na které se s podnikem domluvil, když před deseti lety převzal vedení po Stevu Jobsovi. Podle záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) jich většinu prodal, celkem za více než 750 milionů dolarů (16,8 miliardy korun), napsal zpravodajský server BBC.

Šéf Applu Tim Cook Foto: Stephen Lam, Reuters
Šéf Applu dostal za deset let v akciích odměnu přes 750 milionů dolarů

Část odměny závisela na tom, zda akcie Applu překonají za poslední tři roky výkon nejméně dvou třetin firem z indexu S&P 500. Tato podmínka byla splněna, akcie Applu za poslední tři stouply o 191,8 procenta. Od té doby, co Cook firmu vede, si připsaly 1200 procent.

Nyní šedesátiletý Cook pobíral vysoké odměny každý rok a stal se dolarovým miliardářem. Jeho majetek nyní podle žebříčku agentury Bloomberg činí 1,5 miliardy USD. Šéf Applu nicméně v roce 2015 řekl, že se plánuje před svou smrtí většiny majetku zbavit. Veřejně několikrát promluvit o svých obavách ohledně viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS, změn klimatu či lidských práv.

Ze žádosti podané u SEC dříve tento týden vyplývá, že šéf Applu daroval akcie Applu v hodnotě téměř deset milionů dolarů na charitu. Příjemce daru není uveden.

Společnost Apple, která vyrábí přístroje iPhone, iPad či MacBook, má nyní tržní hodnotu téměř 2,5 bilionu dolarů. Loni se Cook s firmou dohodl na dalším platovém ohodnocení do roku 2026.

V Applu od roku 1998

Rodák z Robertsdale v Alabamě Timothy Cook vystudoval průmyslové inženýrství na Univerzitě Auburn a v roce 1988 získal magisterský titul na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně. Během studia pracoval v počítačové firmě IBM, kde nakonec zůstal 12 let. Poté byl krátce v dalších počítačových firmách, mimo jiné ve společnosti Compaq.

Do Applu nastoupil v roce 1998 jako provozní viceprezident. V roce 2002 se stal výkonným viceprezidentem pro celosvětový prodej a provoz a o pět let později byl povýšen na provozního ředitele. Z této pozice nahradil v roce 2011 Jobse v čele firmy. Zakladatele společnosti a vizionáře Jobse zastupoval již dříve, když se potýkal se zdravotnímu potížemi.

Spoluzakladatel Applu Steve Jobs

Foto: Marcio Jose Sanchez, ČTK/AP

Pod Cookovým vedením po úmrtí Jobse v říjnu 2011 představil Apple jako první nový produkt třetí generace tabletu iPad. Prvním produktem nové kategorie, který firma vytvořila pod vedením Tima Cooka, byly hodinky Apple Watch, představené v září 2014.

Firmu Apple založili Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Gerald Wayne v roce 1976 v obyčejné garáži svých rodičů. Od počátku působil Steve Jobs jako duchovní vůdce celé firmy. Wozniak se staral především o technické návrhy a konstrukci jednotlivých produktů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků