Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky

Rusko zvažuje zákaz používání sociálních sítí pro děti do 14 let

V ruské Státní dumě byl v pondělí předložen návrh zákona, který osobám mladším 14 let zakazuje používat sociální sítě. Poslanci tak chtějí zamezit růstu počtu sebevražd dětí způsobených takzvanými skupinami smrti, které na sociálních sítích šíří návody na ukončení života. Uživatelé by museli při registraci uvádět osobní údaje. Pokud tak neučiní, hrozila by jim pokuta až 5000 rublů (2200 Kč), uvedla agentura RIA Novosti.

Ilustrační foto Foto: Luděk Fiala, Novinky
Rusko zvažuje zákaz používání sociálních sítí pro děti do 14 let

Návrh zákona předložil ultrakonzervativní poslanec Vitalij Milonov, známý jako militantní ochránce mravnosti a navrhovatel zákona o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. Kvůli svým postojům je znám i v zahraničí. V březnu například brojil proti promítání amerických filmů Kráska a zvíře a Power Rangers: Strážci vesmíru, které podle něj otevřeně propagují homosexualitu.

Úplný zákaz používat sociální sítě by podle zákona platil pro osoby mladší 14 let. Takovým způsobem chtějí autoři bojovat proti rostoucí míře dětských sebevražd, jejíž příčinou jsou podle dětské ombudsmanky Anny Kuzněcovové takzvané skupiny smrti. Ty právě na sociálních sítích šíří návody k ukončení života.

Podle návrhu by se lidé do sociálních sítí mohli registrovat pouze pod údaji uvedenými v osobních dokumentech. Na jednotlivých sítích by navíc bylo možné mít pouze jeden účet. Podle Milonova takové opatření pomůže v boji proti falešným stránkám.

„V současné době si může kdokoli založit libovolný počet účtů pod svým nebo cizím jménem. Na síti pak může zveřejnit kompromitující údaje a fotografie," píše se v návrhu. Při porušení zákonu hrozí pokuta až 300 000 rublů (130 000 Kč) i vlastníkovi sociální sítě, informovala agentura RIA Novosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků