Hlavní obsah
Transformace podniku s více než 300 000 pracovníky bude podle některých zaměstnanců Samsungu hodně těžká. Foto: Novinky

Revoluce v Samsungu, firma chce fungovat jako startup

Největší světový výrobce chytrých telefonů a paměťových čipů Samsung Electronics hodlá reformovat celou svou firemní kulturu. Jihokorejská společnost ve čtvrtek oznámila, že chce odejít od tradičního hierarchického modelu založeného na příkazech sestupujících shora dolů. Má fungovat podobně jako startup, tedy jako malá a dravá začínající firma.

Transformace podniku s více než 300 000 pracovníky bude podle některých zaměstnanců Samsungu hodně těžká. Foto: Novinky
Revoluce v Samsungu, firma chce fungovat jako startup

Společnost uvedla, že její manažeři a běžní zaměstnanci slíbili omezit zkostnatělé hierarchické postupy, zbytečné schůze a přesčasy a zavést pracovní prostředí, které podporuje dialog a inovační aktivitu. Slib stvrdili slavnostním podpisem na dnešní akci, kterou vedení zorganizovalo v ústředí společnosti v Suwonu pod heslem "Startup Samsung", uvedla agentura AP.

Samsung chce změnit firemní prostředí v době, kdy se jeho růst zpomaluje a společnost je pod značným tlakem, aby našla nové oblasti podnikání. Hlavní aktivity firmy stále více ohrožuje levná a efektivní čínská konkurence.

Vlajková firma předního jihokorejského konglomerátu Samsung plánuje snížit počet úrovní řízení a pořádat více elektronických diskusí mezi šéfy podnikových divizí a zaměstnanci. „Hodláme reformovat naši vnitřní kulturu, převádět záměry v činy stejně rychle jako startup, prosazovat otevřenou komunikaci a nepřetržitě inovovat," uvádí se ve sdělení společnosti.

Změny i v nejvyšším vedení

Reforma firemní kultury je nejnovější ze změn, o něž se konglomerát v posledních letech pokoušel. Podle některých zaměstnanců však bude taková transformace pro podnik s více než 300 000 pracovníky hodně těžká. Analytici podle agentury Reuters upozorňují na to, že Samsung by touto snahou mohl přijít o výhodu výrobce, který umí rychle vykonávat příkazy vedení.

Celý konglomerát Samsung nyní prochází změnou v nejvyšším vedení. Jeho patriarcha I Kun-hi, který je stále předsedou správní rady, byl předloni hospitalizován a skupina se chystá předat otěže jeho synovi I Če-jongovi.

Samsung se už v minulých letech snažil uvolňovat dříve takřka vojenskou kulturu. Zavedl pružnou pracovní dobu, uvolnil standardy pracovního oblečení o víkendech a nenutí zaměstnance tak důrazně jako dříve, aby se účastnili tradičních společných posezení s alkoholem po práci. Nyní chce firma raději zaměstnance motivovat k tomu, aby trávili více času s rodinou nebo se vzdělávali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků