Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Regulátoři vyšetřují Facebook kvůli bezpečnostní chybě

Irská komise pro ochranu dat (DPC) ve středu zahájila oficiální vyšetřování americké společnosti Facebook kvůli bezpečnostní chybě, která umožnila hackerům přístup ke zhruba 50 miliónům účtů na její stejnojmenné sociální síti. Pokud by se ukázalo, že firma porušila nová pravidla Evropské unie pro ochranu soukromí (GDPR), mohla by dostat pokutu až 1,63 miliardy dolarů (zhruba 36 miliard Kč), uvedl v úterý server televize CNBC.

Ilustrační foto Foto: Richard Drew, ČTK/AP
Regulátoři vyšetřují Facebook kvůli bezpečnostní chybě

Evropská divize Facebooku sídlí v Irsku, takže DPC má na starosti regulaci tohoto podniku. Facebook může dostat pokutu až čtyři procenta svých globálních ročních tržeb, které loni činily zhruba 40,65 miliardy dolarů.

Facebook o bezpečnostní chybě informoval minulý týden. Evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová podle CNBC uvedla, že irský úřad na této kauze intenzivně pracuje. Upozornila, že Evropská unie má silné nástroje k potrestání podniků porušujících pravidla pro ochranu soukromých údajů.

Podle Andrewa Dysona z právnické společnosti DLA Piper bude tato kauza testem toho, do jaké míry je DPC připraven využít svých nových regulačních pravomocí. "Budou ochotni a schopni pustit se do křížku se silou titána ze Silicon Valley? Pravděpodobně bude trvat několik měsíců, než se to dozvíme," uvedl Dyson.

Facebook je největší sociální síť na světě, kterou alespoň jednou za měsíc využívá více než 2,2 miliardy lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků