Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

Prodejům počítačů se v Česku daří. V prvním pololetí si je koupilo půl miliónu lidí

Prodej počítačů na českém trhu vzrostl v prvním pololetí o 17,5 procenta na 517 076 zařízení. Trh táhl zejména prodej notebooků, který se zvýšil o čtvrtinu na 279 789 prodaných kusů. Poptávka po stolních PC stoupla o 12 procent. Vyplývá to z údajů analytické firmy Gartner.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
Prodejům počítačů se v Česku daří. V prvním pololetí si je koupilo půl miliónu lidí

Podle analytičky Gartneru Annette Jumpové má trh po několika letech poklesu velmi pozitivní vývoj. "Růst byl tažený rostoucí poptávkou po noteboocích, neboť spotřebitelé i firmy se snaží nahradit starší zařízení. Zvýšený zájem o desktopy pak ukazuje, že stolní PC jsou stále nezbytným produkčním zařízením pro mnoho podniků," uvedla.

Jedničkou v prodejích se stalo Lenovo se 153 749 prodanými zařízeními. Na druhou příčku odsunulo HP, která prodala 125 561 zařízení. Třetí příčka patří značce Dell s 63 746 PC. "Lenovo mělo velmi úspěšné druhé čtvrtletí se silným vstupem do segmentu malých a středních firem i s úspěšnou přípravou nabídky pro školáky před návratem do školy. Prodeje ostatních značek buď stagnovaly nebo rostly jen mírně. To bylo způsobené zaměřením na růst zisku a vyvarování se vytváření příliš velkých zásob v distribuci," dodala Jumpová.

Celosvětový prodej osobních počítačů ve druhém čtvrtletí zaznamenal nejlepší výsledek za šest let. Přispěla k tomu hlavně poptávka od firemních klientů. Podle propočtů Gartneru jde navíc o první meziroční nárůst odbytu od prvního čtvrtletí 2012. Odbyt osobních počítačů se meziročně zvýšil o 1,4 procenta na 62,1 miliónu přístrojů.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků