Hlavní obsah
Apple iPad Foto: Robert Galbraith, Reuters

Prodej iPadů zaostává, Applu přesto rostou tržby i zisk

Americká společnost Apple hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí svého fiskálního roku s čistým ziskem 4,31 miliardy dolarů (asi 76 miliard Kč), což je proti stejnému období loni nárůst o 70 procent. Podobně tržby se zvýšily o 67 procent na 20,3 miliardy dolarů (asi 358,1 miliardy Kč). Výsledky překonaly odhady analytiků, zklamal však prodej počítačových tabletů iPad.

Apple iPad Foto: Robert Galbraith, Reuters
Prodej iPadů zaostává, Applu přesto rostou tržby i zisk

Během čtvrtletí firma prodala asi 4,19 miliónu iPadů, zatímco trh očekával asi pět miliónů. Podle analytiků jsou na vině výrobní potíže. Apple nedokázal uspokojit poptávku a část zájemců musela na iPady dlouho čekat.

Zlepšit náladu mezi investory, kteří se po zveřejnění výsledků fiskálního roku začali zbavovat akcií Applu, se ředitel firmy Steve Jobs snažil kritikou konkurence, která vyrábí podobné výrobky jako je tablet iPad. Konkurenční výrobky označil za propadák a řekl, že nemají šanci na trhu uspět.

"Ta nynější záplava sedmipalcových tabletů bude DOA (dead on arrival - propadák hned po dodání - pozn. redakce)," řekl Jobs analytikům. "Jejich výrobci dostanou tvrdou lekci, protože ty tablety jsou příliš malé," dodal na adresu výrobců jako je Samsung nebo Dell.

Fiskální rok firmy skončil 25. září. Zisk na jednu akcii v posledním čtvrtletí dosáhl 4,64 USD, a zvýšil se tak proti předchozím 2,77 USD, kde byl o rok dříve. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že Apple vytvoří na jednu akcii zisk 4,08 USD. Apple je druhou největší korporací v klíčovém indexu Standard & Poor's. Větší je pouze energetický kolos Exxon Mobil.

Investory nepotěšil ani výhled na nynější čtvrtletí, co se tvorby zisku týče. Apple sice předpověděl, že bude mít tržby kolem 23 miliard dolarů, zatímco trh čekal 22,3 miliardy dolarů, u zisku na akcii ale firma počítá jen s částkou 4,80 USD proti částce 5,06 USD, kterou čekal trh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků