Hlavní obsah

Posviťte si na práci: Test klávesnice Logitech Illuminated Keyboard

Že Logitech umí vyrobit dobré periferie k počítači nemůže být pochyb, stejně tak si vždy můžete být jistí vysokou cenou. Nová podsvícená klávesnice zapadá do vyjetých kolejí zcela přesně. Kdo ji ale jednou vyzkouší, peněz mu líto rozhodně nebude.

Posviťte si na práci: Test klávesnice Logitech Illuminated Keyboard

S klávesnicí svítící ve tmě už přišla řada výrobců, s nízkým zdvihem kláves a jejich tichým chodem taktéž, má proto vůbec cenu zkoušet další klávesnici, která nemůže nabídnout nic navíc? Nenajdete zde žádná unikátní hejblátka, žádná originální rychlotlačítka, USB rozbočovač tu není, nemá nějaký ergonomicky vyspělý tvar a ke vší drzosti se za ní kroutí USB kabel.

S Illuminated Keyboard se to má asi jako s diamanty mezi skleněnými střepy. Abyste je z hromádky vytřídili, musíte je vzít do ruky a ohledat. Ačkoliv nenabízí nový výtvor Logitechu zdánlivě nic navíc, zaslouží si naši pozornost víc, než většina svítících klávesnic.

Co nadělily sudičky

Illuminated Keyboard se pyšní titulem „nejtenčí Logitech na planetě“. Tloušťka klávesnice dosahuje těsně pod 1cm, ale je fakt, že to při práci nijak výrazněji nepocítíte. Když ji vybalujete z pečlivě upravené krabice, když ji otáčíte v rukou, ale když ji položíte na stůl...Na útlý pas nás tedy rozhodně nenaláká.

Klávesy jsou kvůli malé výšce podobné spíše těm u notebooku, ale ne zcela. Mají totiž delší dráhy stlačení. Z tohoto důvodu se na nich píše stejně dobře jako na jiných dospělých klávesnicích. Rozdíl je však i v tuhosti a chodu kláves. Vůbec se nezadrhávají, ani při nepříliš povedeném úhozu, a navíc jsou neuvěřitelně tiché. Ne že by byly nehlučné, jejich projev však považuji za velmi kultivovaný a minimálně rušivý. To oceníte především v místnosti s více počítači.


:. Podsvícení tlačítek. Foto: Archiv

Do třetice dostala klávesnice do vínku podsvícená tlačítka. Naštěstí nejde o různé kreace na téma vánoční výzdoby, nýbrž o velmi decentní bílé LED diody. Podsvícení je navíc provedené velmi šikovně, září především písmena, mezery mezi tlačítky světlo prosvítá jen velmi tlumeně, s odrazem. Navíc díky čtyřem úrovním podsvícení můžete mít jistotu, že si vždy vyberete tu správnou hladinu osvětlení.

Bližší pohled

Vzhled klávesnice rozhodně není tak luxusní, jako v případě jiných výrobků Logitechu. Zapotřebí je bližší průzkum, který odhalí velmi propracovaný design. Snad i proto si hned na začátku uvědomíte jistou „zvláštnost“, a sice, že rozložení kláves je zcela běžné. Žádné zkrácené klávesy, rozpůlený mezerník, vše je prostě standardní. Tedy až na chybějící Insert, ale s tím si drtivá většina lidí stejně hlavu lámat nebude.

Zpět k blízkému zkoumání. Černé tělo klávesnice, nikterak přikrášlené tvarovými excesy designera, lemuje průhledný akrylátový rámeček. Vzniká tak dojem luxusu, známý od LCD televizních obrazovek. Je až skoro škoda ji potom založit do šuplíku pod pracovní stůl.

Multimediální klávesy a software

Velkým překvapením pro mne byly multimediální klávesy. Tedy vlastně nebyly, neboť zde žádná nadstandardní tlačítka nenajdete. Vše je řešeno zdvojením funkčních kláves F. Ano, nic nového pod sluncem, jenže jde o to JAK. Vpravo od mezerníku se nachází tlačítko Fn, které v kombinaci se stiskem patřičné funkční klávesy vykoná alternativní příkaz. Můžete tak spouštět programy, zastavovat hudbu, regulovat hlasitost a mnohé další. Hlavní však je, že F tlačítka mají svou funkci primárně, nikoliv až po zmáčknutí nějakého spínače.

Protože u Logitechu věděli, že se může najít spousta takových, kteří s F klávesami nemají žádné úmysly, ba dokonce jsou pro ně přebytečnými výčnělky, zakomponovali do ovládacího software šikovný přepínač. Jednoduše jej zaškrtnete a priorita funkcí se prohodí. Nyní stiskem klávesy pouštíte hudbu, v kombinaci s Fn přepínačem potom vyvoláte funkční klávesu.

Dojem? Převážně dobrý!

Logitech zvolil velmi dobrou směs vybavení. Ale přesto přezevšechno najdeme i stinné stránky. Ve stínu se například nacházejí označení funkčních kláves, a to doslova. Podsvícené jsou jen piktogramy multimediálního využití. A přestože jsem nedávno velebil zcela standardní rozmístění kláves, mrzí mne, že zámek kapitálek (Caps Lock) není odsazený jako u ostatních Logitech klávesnic.

K závěru patří tradičně i cena. Tak tedy, klávesnici Logitech Illuminated Keyboard zakoupíte přibližně za 1 800 Kč s daní. V porovnání s ostatními svítivci jistě není nejlevnější, dílenské zpracování a design však zásadně vyčnívají nad průměrem. Jediný vážnější problém tak mohou být české znaky. K dispozici jsem měl jen anglickou verzi, česká zatím není k dostání, a až bude, národní znaky budou nejspíš jen vyleptané, nikoliv podsvícené. S trochou sarkasmu však mohu říci: „Kdo dnes potřebuje diakritiku? Jen se podívejte do diskuze...“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků