Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Počítačová kriminalita kvůli krizi v roce 2009 vzroste, varují odborníci

Odborníci z předních bezpečnostních agentur varují, že v roce 2009 může výrazně narůst počítačová zločinnost v souvislosti s ekonomickou krizí a rostoucí nezaměstnaností. Očekávat se dají jak útoky na platební karty, tak na databáze firem.

Foto: Milan Malíček, Právo
Počítačová kriminalita kvůli krizi v roce 2009 vzroste, varují odborníci

S prohlubující se krizí o práci přichází i řada lidí, kteří dobře rozumí technologii počítačových sítí. Někteří z nich se mohou dát na dráhu zločinu. Důvodem je to, že mají znalosti, které jim umožňují páchat podobné zločiny, ale také to, že jsou obtížněji dopadnutelní a podobná kriminalita není tak tvrdě trestná.

„Dokáži si představit, že zpronevěr v příštím roce přibude,“ uvedl Carl Clump z firmy Retail Decisions, která se zaměřuje právě na boj se zneužíváním kreditních karet. Navíc tento druh zločinu narůstal každoročně už před ekonomickou krizí. Loni v Británii vzrostl o 18 procent a způsobil škodu za 161,9 miliónu liber. „Je to lukrativní oblast a dělá se to docela snadno," dodal Clump.

Je to problém sociální, nikoliv technický

„Zločinnost narůstá, když máte vyšší nezaměstnanost,“ uvedl Mikko Hypponen ze společnosti F-Secure. „Není to technická otázka, ale sociální, za těmito útoky vždy můžete nají společenské důvody,“ upřesnil.

Některé firmy se navíc také obávají, že propuštění zaměstnanci se mohou své firmě mstít, a to právě přes počítač, nebo že se zmocní cenné databáze, kterou snadno okopírují na CD a vynesou ji ven a pokusí se prodat.

Dalším nebezpečím, je že propuštění lidé se mohou dostat do spárů organizovaného zločinu, který jejich schopností bude využívat například při praní špinavých peněz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků