Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

V pondělí večer byla zaregistrována milióntá doména s koncovkou .CZ. Podle sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní domény, se tak Česká republika stala 12. státem v rámci EU, jenž pokořil miliónovou hranici.

Foto: Profimedia.cz
Počet českých domén překonal milión

Milióntý přírůstek byl zaregistrován v 17:24. V průměru přibývá každý měsíc přes 10 000 domén s koncovkou .CZ. Podle ředitele sdružení CZ.NIC Ondřeje Filipa jejich význam neustále roste.

„Tato skutečnost souvisí především s rozvojem internetu, který se čím dál více stává nedílnou součástí našich životů. A pokud chcete být na internetu snadno a rychle dohledatelní, bez dobré domény se neobejdete. Vlastní doména dnes patří do povinné výbavy každé organizace. Její význam si ale stále častěji uvědomují i jednotlivci,“ konstatoval Filip.

„Význam internetových domén potvrzuje i skutečnost, že byl nastartován proces rozšíření doménového prostoru o další koncovky. Vedle domén s koncovkou .CZ, .COM nebo .EU se tak možná už příští rok setkáme s doménovými jmény majícími za tečkou jméno města nebo organizace,“ doplnil ředitel sdružení CZ.NIC.

Internet v Česku byl zprvu jen univerzitní sítí

Někdejší Československá republika byla připojena k celosvětové počítačové síti 13. února 1992. Prvním institutem připojeným k internetu bylo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). První pokusy s připojením do internetu probíhaly už na konci roku 1991. Ještě předtím existovaly v ČSR sítě FidoNet, EUnet a EARN.

V roce 1995, v souvislosti s rozpadem Československa v roce 1993, začala ČR používat jako národní doménu .CZ místo původní .CS. Na jaře roku 1996 pak odstartoval svůj provoz vyhledávací server Seznam.cz. Své webové stránky spustila také Poslanecká sněmovna.

Výhody internetového bankovnictví mohli Češi poprvé okusit v květnu 1998 díky bance Expandia. Neomezené připojení k webu za měsíční paušál zákazníci využívají od roku 2003. Magická hranice poloviny českých domácností s internetovým připojením byla podle statistik ČSÚ pokořena v roce 2010.

Historie internetu v Česku
Březen 1990 - V Československu byla zavedena amatérská síť FidoNet.
Květen 1990 - Byla spuštěna síť EUnet pro unixové počítače.
Říjen 1990 - Do země se dostala síť EARN, evropská odnož sítě Bitnet, která již vyžadovala trvalé spojení po pevných okruzích. Okruh vedl z Prahy do Lince a měl rychlost 9600 bit/s. V listopadu roku 1991 byla rychlost okruhu zvýšena na dvojnásobek a začal být využíván i pro přístup do internetu.
Listopad 1991 - První pokusy s připojením do internetu (někdy uváděno jako datum připojení Česka k internetu).
Prosinec 1991 - Ministerstvu školství byl podán návrh na vybudování celostátní páteřní sítě FESNET. Ministerstvo jej schválilo a v červnu 1992 na něj uvolnilo 20 miliónů korun.
13. února 1992 - Na pražském ČVUT se konal oficiální akt připojení Československa k internetu.
15. června 1993 - Slavnostní zahájení provozu sítě CESNET.
Počátek roku 1995 - Byla zrušena doména "cs". Nová doména s koncovkou "cz" byla zavedena v souvislosti s rozpadem Československa již v roce 1993.
Červen 1995 - Společnost Eurotel prodala firmě SPT Telecom divizi Služby datových sítí. V souvislosti s převodem byl liberalizován trh s provozováním veřejných datových sítí.
Jaro 1996 - Začal fungovat katalogový vyhledávací server Seznam.cz. Své internetové stránky zprovoznila Poslanecká sněmovna.
Listopad 1996 - Zřejmě jako první česká politická strana si internetovou adresu zřídila ODS. V únoru 1997 ji následovala druhá z nejsilnějších stran - ČSSD.
Červenec 1997 - SPT Telecom zahájil zkušební provoz technologie euroISDN, která umožňovala připojení k různým službám, hlasovým a datovým, současně jednou přípojkou.
15. září 1997 - Ministerstvo spravedlnosti na internetu zpřístupnilo elektronickou podobu obchodního rejstříku.
Květen 1998 - Bylo založeno zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC, které se stalo správcem národní domény (koncovka .cz). Před ním byla správcem domény firma COnet.
4. května 1998 - Expandia Banka začala jako první z českých bank nabízet internetové bankovnictví.
1. listopadu 2001 - Česká akademická síť CESNET 2 byla propojena s evropskou gigabitovou sítí GÉANT.
3. května 2002 - Spuštěna česká verze encyklopedie Wikipedia.
2002 - První možnosti přístupu na internet prostřednictvím bezdrátové technologie WiFi.
21. února 2003 - Společnost SkyNet oznámila, že jako první v Česku nabídne rychlý internet prostřednictvím technologie ADSL.
Duben 2003 - Eurotel spustil jako první český mobilní operátor neomezené připojení k internetu za paušál; T-Mobile začal poskytovat stejnou službu v následujícím měsíci.
Září 2006 - Telefónica O2 Czech Republic spustila jako první televizní vysílání přes internet (IPTV).
2010 - Podle ČSÚ podíl domácností s připojením k internetu překročil 50 procent.
 Zdroj: ČTK
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků