Hlavní obsah
Logo sociální sítě Facebook. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters

OSN žádá Facebook, aby narušil aktivity pašeráků lidí

Migrační agentura OSN vyzvala provozovatele sociálních médií, aby pomohli nabourat aktivity obchodníků s lidmi. Ti údajně využívají sociální síť Facebook, aby nalákali západoafrické migranty do Libye a posléze vydírali jejich rodiny, napsala agentura Reuters. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) musí technologické společnosti převzít díl zodpovědnosti.

Logo sociální sítě Facebook. Ilustrační foto Foto: Thomas White, Reuters
OSN žádá Facebook, aby narušil aktivity pašeráků lidí

Mluvčí IOM uvedl, že pašeráci prostřednictvím Facebooku lákají potenciální migranty na sliby o práci v Evropě. Když je vezmou do zajetí, požadují peníze, například i tak, že přes WhatsApp (platformu vlastněnou Facebookem) posílají vyděračská videa rodinám obětí.

"Opravdu... žádáme společnosti provozující sociální média, aby přiložily ruku k dílu a chovaly se zodpovědně, když jsou lidé vábeni na svou smrt, na týrání," řekl mluvčí Leonard Doyle. "Máme za to, že nastal čas dospělácké zodpovědnosti, obzvláště pro jejich platformy, které zjevně hrají velmi škodlivou roli u mladého a zranitelného obyvatelstva v západní Africe," dodal s tím, že podle něj tyto společnosti "poskytují komunikační kanál s turbopohonem pro zločince, pašeráky, převaděče a vykořisťovatele".

Zástupci Facebooku zatím nereagovali

Facebook na bezprostřední žádosti Reuters o komentář nereagovaly. IOM podle Doylea s poskytovateli sociálních médií o svých obavách diskutuje, ale jednání prý zatím nejsou příliš plodná. "Oni nám říkají: 'Prosíme, řekněte, o které stránky jde, a my je zakážeme'," řekl Doyle, který se ale domnívá, že regulace nebezpečného obsahu je úkolem Facebooku.

Pro Facebook představuje Afrika velmi perspektivní trh a v mnoha zemích na kontinentu společnost nabízí přístup k sociální síti zadarmo v rámci programu Free Basics. "Facebook usiluje o pokrytí trhu napříč západní Afrikou a zavádí takzvané základy zdarma, což umožňuje... 'hloupému telefonu', aby se připojil na Facebook. Takže jste jen jedno kliknutí od pašeráka, jedno kliknutí od lží," vysvětlil Doyle.

Do Evropy se letos dostalo 165 000 migrantů, což je asi o 100 000 méně než za celý loňský rok. IOM odhaduje, že přes 400 000 je jich momentálně na půli cesty v Libyi, kde jsou shromažďováni v detenčních centrech, často v nelidských podmínkách. Na 13 000 migrantů z Nigérie, Guineje a dalších zemí se letos z uprchlických center podařilo repatriovat, Africká unie nyní chce svoji iniciativu posílit a v nadcházejících šesti týdnech vrátit do zemí původu dalších 20 000 běženců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků