Hlavní obsah
Ukázka instalace přestavbové sady ve voze Škoda Fabia 1.2HTP Foto: Michal Voska

Nový počítač odhalí nepoznatelná tajemství

Britští vědci uvedli nyní do provozu nový superpočítač schopný rozluštit dosud neodhalená tajemství. Je to druhý nejvýkonnější počítač na světě - po Spojených státech - a je umístěný v laboratořích Daresbury ve Warringtonu v hrabství Cheshire.

Ukázka instalace přestavbové sady ve voze Škoda Fabia 1.2HTP Foto: Michal Voska
Nový počítač odhalí nepoznatelná tajemství

Nový počítač má dostatek kapacity k vykonání operací, jež byly dosud nedosažitelné. Má natolik výkonný elektronický mozek, že by byl schopen vypracovávat celý rok úkoly z matematiky pro každého školáka v celé Británii během pětiny vteřiny.

Je použitelný například při řízení letecké dopravy, protože může varovat před nebezpečnými turbulencemi vznikajícími při startu velkých tryskových letadel. Právě prudké a nevypočitatelné vzdušné víry a tlaky mohou být příčinou havárií dalších letounů startujících za stroji už ve vzduchu. "Je to taková naše divoká karta. Budeme s to modelovat přehršli situací kolem turbulencí. Myslím, že pohneme řadou věcí směrem kupředu, třeba dodáme typy konstruktérům letadel," vysvětluje profesor Paul Durham, britský vědec.

Počítač, který spolu se sítí vyšel na 84 miliónů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) a používá 1 280 výkonných procesorů, umožní rovněž modelovat biologické procesy. Dokáže modelovat jednotlivé enzymy, proteiny a komplexní jevy na molekulární úrovni. Další fáze - modelování činností celé buňky - součinností, pohyb prvků přes buněčné membrány a chování nepatrných orgánů uvnitř buněk, vyžadují ohromnou rozpoznávací schopnost.

Výzvou pro vědce je nyní napodobování procesů, jež probíhají v živých organismech.

"Někteří lidé se domnívají, že můžeme vytvořit virtuální model života. Nemá to smysl. Je však možné například vytvořit virtuální játra a pozorovat jejich činnost při zpracovávání alkoholu. Nebude to ještě zítra, ale věřte mi: bude to," říká Paul Durham.

Teoreticky by silikonová laboratoř mohla omezit pokusy prováděné na zvířatech. "To je cíl," říká profesor Durham. "Než ho však dosáhneme, musíme toho znát daleko víc," dodává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků