Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Není nutné zakazovat mobily o školních přestávkách, tvrdí vědci

Na druhém stupni základních škol a na středních školách není nutné zakazovat používání mobilních telefonů o přestávkách. Vědci z Masarykovy univerzity na základě výzkumu dospěli k závěru, že zákaz ani povolení mobilů o přestávkách nesouvisí s problematickým chováním dětí. Výsledek výzkumu poskytla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Není nutné zakazovat mobily o školních přestávkách, tvrdí vědci

Na výzkumu pracovali vědci z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Data sbírali na jihomoravských školách, kde platí zákaz používání mobilů, i tam, kde mohou dospívající telefony používat volně. Používání o přestávkách povoluje 34 % základních škol ve výzkumu a všechny střední školy.

Zastánci zákazu používání mobilních telefonů o pauzách ve výuce argumentují tím, že když mají děti a dospívající přístroj neustále v ruce, méně pak komunikují se svými spolužáky a obecně se méně socializují. Naopak odpůrci zákazu zastávají názor, že interakce se světem prostřednictvím telefonu je důležitou součástí vývoje osobnosti, zákaz je navíc zásahem do práv uživatelů.

„Dospívající v našem výzkumném souboru se o přestávce baví se spolužáky bez ohledu na to, zda mají povoleno, nebo zakázáno mobilní telefon používat,“ uvedl David Šmahel, vedoucí vědeckého týmu.

„Zjistili jsme, že povolení nebo zákaz mobilů o přestávce nezvyšuje ani nesnižuje čas, který dospívající na internetu celkově za týden stráví a nesouvisí ani s nadměrným používáním internetu,“ doplnila Nikol Kvardová, hlavní autorka studie. Mobily o přestávkách nemají podle výzkumu souvislost ani s problémy se soustředěním v hodinách, ani s únavou po přestávce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků