Hlavní obsah
Zlatý hřeb večera Foto: Jan Kaše

Nejlevnější ADSL pod 800 Kč měsíčně

Cena vysokorychlostního přístupu na internet prostřednictvím technologie ADSL klesla pod 800 korun měsíčně. Snížení ceny oznámila firma Contactel, která službu nyní nabízí za měsíční paušál začínající na 793 Kč včetně DPH. Dosud se nejlevnější nabídky v tuzemsku pohybovaly kolem 1 000 Kč.

Zlatý hřeb večera Foto: Jan Kaše
Nejlevnější ADSL pod 800 Kč měsíčně

Snížená cena se vztahuje na základní nabídku Contactelu, která počítá s rychlostí 512 kbit/s a limitem tří gigabajtů přenesených dat měsíčně.

Cena ADSL se tak přiblížila úrovni paušálního poplatku za přístup na internet mimo špičku přes telefonní linku prostřednictvím vytáčeného připojení. Tato služba je výrazně pomalejší a navíc je dostupná jen o víkendech a večer. Měsíčně za ní zákazník zaplatí přes 700 korun. Stejně jako u ADSL musí uživatel počítat ještě s měsíčním poplatkem za telefonní linku, který se pohybuje kolem 350 korun. Další možnost, připojení přes mobil, začíná na 1 000 Kč měsíčně a přístup přes kabelovou televizi je o zhruba 250 Kč dražší.

Zlevnění je reakcí na cenové rozhodnutí ČTÚ

Contactel podle sdělení mluvčího Pavla Rusého reagoval na nedávné cenové rozhodnutí ČTÚ, kterým snížil maximální propojovací poplatek za službu. V současnosti operátoři platí Českému Telecomu velkoobchodní cenu za ADSL od 707 Kč měsíčně. ČTÚ nově stanovil propojovací poplatek na 396 korun.

Propojovací poplatek však zatím nelze použít, protože žádná firma dosud neuzavřela s Telecomem na ADSL propojovací smlouvu. Contactel se s Telecomem na uzavření propojovací dohody opakovaně nedohodl a proto by měl o propojení rozhodnout ČTÚ. Ten má podle Rusého rozhodnutí vydat do 10. května. Do té doby bude platit velkoobchodní cenu.

Ostatní operátoři čekají na propojovací dohody

Pokles cen ADSL již avizovali další alternativní operátoři, například Czech On Line. Většinou ale čekají na uzavření propojovací smlouvy s Telecomem. "V tuto chvíli nic jako propojení u ADSL neexistuje. Platí naše stávající nabídka," uvedl minulý týden mluvčí Telecomu Vladan Crha.

ADSL má 20 000 uživatelů

Technologie ADSL umožňuje rychlé připojení na internet přes běžnou telefonní linku, kterou lze zároveň používat i pro telefonování. ADSL nyní v tuzemsku využívá kolem 20 tisíc zákazníků. Většina z nich technologii využívá v síti Českého Telecomu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků