Hlavní obsah
Moderní technologie pomáhají nemocným občanům i starším osobám. Foto: Profimedia.cz

Moderní technologie pomáhají potřebným

Vedle vývoje nových výkonných procesorů, extrémně lehkých notebooků a užitečného softwaru věnují výrobci své úsilí také potřebným a postiženým. Pro zdravého člověka v mnoha případech nepotřebné a zbytečné přístroje každý den usnadňují život tisícům hendikepovaných lidí.

Moderní technologie pomáhají nemocným občanům i starším osobám. Foto: Profimedia.cz
Moderní technologie pomáhají potřebným

Jedním z takových přístrojů je SenseCam od společnosti Microsoft. Ten umožňuje lidem se ztrátou paměti vybavit si pro ně dříve nedostupné vzpomínky. Základem přístroje je digitální fotoaparát se širokoúhlou čočkou, který dokáže snímat fotografie pasívně bez zásahu uživatele. Promítané snímky potom poskytují postiženým silné podněty, které jim pomáhají vyvolat různé zkušenosti, myšlenky a pocity, jež nejsou v samotných obrázcích zachyceny.

Přístroj vyvinulo centrum Microsoft Research v britské Cambridgi. Microsoft jej potom testoval u pacientů s diagnostikovanou ztrátou paměti, včetně lidí s Alzheimerovou chorobou. Prostřednictvím sledování mozkové aktivity vědci zjistili vliv vjemů ze SenseCam na část mozku spojenou s pamětí.

Neslyšící mohou telefonovat

Neslyšící nebo nedoslýchaví lidé se musí vypořádat s celou řadou problémů, o kterých zdravý člověk ani nepřemýšlí. Například obyčejné volání mobilním telefonem. V České republice mohou jedinci s takovýmto zdravotním omezením použít asistenční linku, kterou provozuje Telefónica O2.

V praxi funguje operátor jako tlumočník, neslyšícímu přepisuje obsah hovoru do textové formy, a dokonce podle jeho instrukcí dokáže zařídit i jednání s úřady, domluvit návštěvu u lékaře a další potřebné záležitosti každodenního života.

Komunikace s operátorem probíhá například pomocí SMS, elektronické pošty nebo ICQ. Službu provozuje O2 zdarma a nonstop.

Na vývoji speciálního systému pro neslyšící se podílel také Vodafone. Ten umožňuje neslyšícím dorozumět se na přednáškách či úřadech tím, že přepisuje mluvenou řeč na dálku. K přepisovateli se hlas přenáší pomocí internetu a neslyšící si může přepis přečíst kdekoli, kde se zrovna nachází.

Vodafone pracuje i na systému Senior inspect, který pomocí technologií GSM, GPRS a GPS snímá polohu seniora či hendikepovaného člověka. A to ať je doma, nebo venku. Systém nabízí kontakt s nonstop dispečinkem a umožňuje okamžitě přivolat pomoc, rodinu nebo odhalit dlouhou nečinnost pacienta.

Hudba budoucnosti

Vědci věří, že budou pomocí robotů v blízké budoucnosti schopni opravovat naše tělo.

„Výpočetní technika urazila za několik posledních let velký kus cesty. Stejně tak se prohlubují i naše znalosti v chápání lidských genů. Se zvyšujícími se znalostmi bychom tak zhruba za dvacet let mohli dospět do doby, kdy si budeme tělo schopni sami opravovat,“ vysvětlil své myšlenky 61letý americký vědec Ray Kurzweil.

Podle Kurzweila by v budoucnu měli naše tělo opravovat takzvaní nanoboti, kteří například nahradí krvinky a přitom budou pracovat až tisíckrát efektněji. Tito miniaturní roboti tak budou schopni i radikálně vylepšovat naše současné výkony i schopnosti.

Health Guide: k lékaři přes počítač

Zajímavé zařízení, které pomáhá potřebným, je přístroj Health Guide. Ten umožňuje lékařům monitorovat pacienta v jeho domácím prostředí a řídit potřebnou péči na dálku.

Příkladem využití systému v praxi může být zahraniční společnost Advanced Warning Systems, která je poskytovatelem produktů a webových služeb v oblasti zdravotní péče. U pacientů monitoruje příznaky akutních kardiovaskulárních příhod, které mohou způsobit náhlé úmrtí.

Health Guide

Foto: Novinky

Američtí specialisté nyní vyhodnocují možnosti domácího zdravotního systému. Konkrétně by systém mohl pomáhat lidem při srdečním selhání, cukrovce, vysokém tlaku krve nebo chronické obstrukční plicní nemoci.

Aligator a Emporia: obří mobily pro seniory

Co se mobilní techniky týče, pomoci seniorům se snaží také společnosti Aligator nebo Emporia, které pro ně vyrábějí speciální mobilní telefony. Ty mají kromě velkých tlačítek i velký displej, jenž je koncipován v kontrastní barvě (například oranžové) pro lepší přehlednost znaků.

Navíc na zadní straně přístroje je zpravidla umístěno speciální červené tlačítko pro rychlé vytočení pomoci. „Jedním stiskem umožňuje vytočit až pět různých předdefinovaných kontaktů. Telefon je navíc vybaven speciálním tlačítkem pro budík, svítilnou a diodami, které signalizují příchozí hovor,“ uvedl mluvčí Telefóniky Martin Žabka.

Emporia Talk Premium

Foto: Novinky

Již dříve se výrobci mobilních telefonů snažili nalákat seniory na „mobil“ ve tvaru klasického telefonu, tedy se sluchátkem a šňůrou. Jablotron se však neuchytil a kvůli svému rozměru působil spíše kuriózně.

Exmovere Holdings: lidé na vozíku se mohou postavit

Podle nejrůznějších výzkumů se lidé, kteří přišli o nohy, těžko vyrovnávají s životem na kolečkovém křesle. Proto americká společnost Exmovere Holdings vytvořila unikátní vozítko, díky kterému se budou moci opět postavit. Kromě snazší mobility by jim nové robotické nohy měly pomoci zmírnit psychické frustrace z vozíků.

Robotické nohy jsou v podstatě sestrojeny ze dvou hlavních částí. V jedné jsou uzavřené nohy. Tento vrchní díl zároveň slouží jako podpěra celého těla. Na spodní části jsou poté přimontována dvě kola, podobně jako je tomu u speciálních elektrických dvojkolek, které se dnes již běžně prodávají.

Speciální robotické chodítko se přitom ovládá velice jednoduše. Ve chvíli, kdy chcete jet dopředu nebo dozadu, se jednoduše v tomto směru mírně nahnete. Podobně je tomu i při zatáčení. Novinka pracuje na baterii, na jedno nabití by měla vydržet jezdit v kuse celý den.

Connect IT: klávesnice pro pohodlné psaní

Řada seniorů a slabozrakých lidí si stěžuje, že je práce na počítači obtížná, protože písmenka na displeji i klávesnici jsou příliš titěrná. Zatímco ve Windows zvětšíte velikost fontu pár kliky, s popisky na klávesách už to tak jednoduché není.

Connect IT

Foto: Novinky

Vyřešit tento problém se snaží společnost Connect IT, která vyrábí klávesnici s obřími popisky. Znaky jsou černé a podkladová barva žlutá. Díky tomu je klávesnice dobře čitelná i za horších světelných podmínek.

Svými rozměry je novinka prakticky k nerozeznání od obyčejné klávesnice, zvětšeny byly pouze popisky. Díky tomu nezabere na stole zbytečně moc místa.

CIT Wordreader: softwarová vychytávka pro slepce

Vedle šikovných přístrojů se vývojáři zaměřují také na tvorbu počítačových programů. Jedním z nich je aplikace CIT Wordreader. Ta dokáže automaticky předčítat psaný text na PC z programů Microsoft Word a Outlook.

CIT Wordreader

Foto: Novinky

Slepý nebo slabozraký člověk si tak jednoduše může přečíst nový e-mail nebo si nechá přečíst, co vlastně na klávesnici napsal. Využívána je k tomu technologie TTS (text to speech), která v základu dokáže komunikovat s uživatelem ve slovenštině a češtině. Doinstalovat je však možné i další jazyky.

„Program se sám zdokonaluje ve čtení pomocí aktualizací zkratek a jiných výjimek ve čtení slov, ke zlepšování může přispět každý uživatel programu,“ uvedli zástupci programu na svých internetových stránkách. Cena aplikace startuje na necelých čtyřech tisících korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků