Hlavní obsah
Násilná hra Muslim massacre Foto: Novinky

Mladík vytvořil hru s výbušností Mohamedových karikatur, jmenuje se Masakr muslimů

Kritiku muslimských skupin vyvolala počítačová hra, kterou vytvořil mladý australský programátor a vyzývá v ní hráče k masakrování muslimů. Hra Muslim Massacre je zasazena do prostředí, kdy Spojené státy "vyhlásily válku islámu" a úkolem hráčů je vyhladit stoupence tohoto náboženství, napsal australský internetový server news.com.au.

Násilná hra Muslim massacre Foto: Novinky
Mladík vytvořil hru s výbušností Mohamedových karikatur, jmenuje se Masakr muslimů

"Spojené státy americké vyhlásily válku islámu!", píše se na webových stránkách hry Muslim Massacre. "Chopte se kontroly amerického hrdiny a vyhlaďte muslimskou rasu nejničivějšími zbraněmi na světě."

Terčem jsou vousatí muži v běžném oblečení či postavy v černém, které nosí masky. Vyšší úrovně obsahují sebevražedné útočníky a "nejvyššího šéfa", který se podobá vůdci teroristické sítě Al-Káida Usámovi bin Ládinovi.

Ostrý protest proti hře, jejíž nepříliš kvalitní grafika se podobá arkádovým střílečkám z 90. let minulého století, podala britská organizace mladých muslimů Ramadhan Foundation. Její předseda Mohammed Shafiq označil hru za nepřijatelnou, nechutnou a hluboce urážlivou.

Evropská komise navrhuje přísnější pravidla pro prodej videoher
Evropská komise by ráda viděla přísnější pravidla pro prodej videoher. Ochrana nezletilých před násilím ve hrách je však podle Bruselu na členských státech a na prodejcích, nikoliv na výkonném orgánu Evropské unie. EK přesto navrhuje, aby do dvou let vznikl mravní kodex pro prodejce her, na němž by se shodlo všech 27 členských států EU. Celý článek naleznete zde.

"Když dítě stráví šest hodin hraním násilných her, je pravděpodobnější, že půjde ven a bude páchat násilí," řekl. "Kdyby to bylo naopak a objevila se hra, v níž muslimové vraždí Izraelce nebo Američany, vypukl by poprask a oprávněně," dodal s tím, že nadace požádala britskou vládu, aby hru nechala prošetřit.

Vyzval také poskytovatele internetového připojení, aby přístup ke hře blokovali. Autorem hry je dvaadvacetiletý Eric Vaughn z Brisbane, který je na světové počítačové síti známý jako Sigvatr.

Mladí lidé neodlišují virtuální a skutečný svět

Podle stanoviska organizace APA jsou hry zhoubné tím, že se jejich uživatel příliš vžívá do role hlavních hrdinů či darebáků, kteří páchají násilnou a jinou činnost. Mnoho psychologů soudí, že účinek násilí ve hrách na chování dětí je zcela totožný s dopadem podobných scén, které jsou obsahem například televizního vysílání.

"Rodiče si však mohou sednout s dítětem k obrazovce a vysvětlit mu, co která část filmu ve skutečnosti znamená, avšak je mnohem obtížnější udělat to u videoher," soudí psycholog Joaquim Ferreira.

Zakázat násilné hry chtěla loni i Evropská unie poté, co Sebastian Bosse začal pálit kolem sebe na střední škole v Emsdettenu. Zranil 37 osob, pak se zabil. Podle policie byl závislý na hře Counter-Strike. Ministři se však na zákazu nedohodli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků