Hlavní obsah

Miniaturní a levné netbooky se budou nabíjet pomocí šlapacích pedálů

Miniaturní a levné netbooky se budou dobíjet pomocí speciálních šlapacích pedálů. Novinka by měla především umožnit pracovat v místech, kde jsou problematické rozvody elektrické sítě, či úplně chybí. Vědci nyní nový alternativní napájecí systém testují v Afgánistánu. Upozornil na to zahraniční IT server Crunch Gear.

Miniaturní a levné netbooky se budou nabíjet pomocí šlapacích pedálů

Celé napájecí zařízení vypadá na první pohled jako podstavec pod starý šicí stroj. Navíc má však mohutné ozubené okolo s pedály, jakým je vybavena většina jízdních kol. Baterie se dobijí jednoduše šlapáním.

Podle tvůrců je šlapací pohon alternativou k napájení pomocí ruční kliky, která se před několika lety začala montovat do levných a miniaturních netbooků pro rozvojové země.

OLPC

Foto: Archiv, Novinky

„Zatímco při napájení pomocí otočné kliky jste museli na netbooku přestat pracovat, s naším řešením můžete na netbooku klidně psát všemi deseti prsty i napájet laptop pomocí šlapacích pedálů," prozradili tvůrci na svém blogu. 

Unikátní napájecí systém je prozatím prototypem. Jasné zatím tedy není, zdali se vůbec někdy objeví v běžném prodeji, ani kolik bude činit jeho cena.  

Netbooky pod drobnohledem

Miniaturní netbooky jsou nejčastěji osazovány procesory Intel Atom. Jejich výkon není příliš vysoký, porovnávat je můžeme s počítači s procesory Pentium III, které se prodávaly v roce 2000.

Ve většině netbooků se procesory rodiny Atom s frekvencí 1600 MHz přesto zabydlely, neboť nabídnou nízkou spotřebu, která se příjemně promítne do výdrže notebooku při práci na baterii. Ta je až 30krát nižší, než u dnešních počítačových sestav.

Kvůli nízkému výkonu Atomu nejsou většinou netbooky vybaveny nejnovějším operačním systémem Windows Vista. Nalezneme u nich starší Windows XP nebo méně náročné a levnější linuxové distribuce. S takovým systémem laptop svižně pracuje při brouzdání po internetu, úpravě fotek nebo práci s textovými dokumenty. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků