Hlavní obsah

Masivní superpočítač s 32 000 čipy zabere prostor tří hřišť

Americká IBM postaví v Los Alamos v National Laboratory superpočítač, který se bude sestávat z 16 000 procesorů AMD Opteron kombinovaných s 16 000 kusy jader Cell. Ojedinělý výrobek by měl být vůbec nejvýkonnějším strojem, jaký kdy IBM postavila.

Masivní superpočítač s 32 000 čipy zabere prostor tří hřišť

Revoluční superpočítač bude schopen špičkového výkonu více než 1,6 petaflopů (neboli 1,6 tisíc biliónů výpočtů za sekundu).

S ohledem na otázky místa a spotřeby energie bude systém používat vyspělé technologie chlazení a správy napájení. Bude zabírat plochu 1 115 metrů čtverečních, což zhruba odpovídá třem basketbalovým hřištím.

IBM hovoří o udržitelném výkonu až 1 000 biliónů výpočtů za sekundu, tedy jednom petaflopu.

30 000 mikroprocesorů v akci

Systém postavený na více než třech desítkách tisíc mikroprocesorů, který tvoří jak konvenční clustery osazené čipy Opteron z dílny AMD, tak jádra Cell od IBM, Sony a Toshiba, je pojmenován jako Roadrunner.

Procesory Cell byly vyvinuté pro herní konzoli Sony PlayStation 3, jejich vývojáři však uvedli, že upravené verze Cellu naleznou místo také v mobilních telefonech, domácích spotřebičích, rovněž ve výkonných multiprocesorových serverech. [celá zpráva]

Big Blue postaví superstroj ve státě Nové Mexiko, kde je situována laboratoř pro vývoj nukleárních zbraní. Pete Domenici, senátor za Nové Mexiko, k tomu poznamenal, že nastal čas vrátit LANL (Lawrence Livermore National Laboratory) na přední příčky co se týče instalovaného výpočetního výkonu. "Společně s IBM vytvoříme nejrychlejší superpočítač na světě," dodal.

Raodrunner až 4x rychlejší než Blue Gene/L

LANL v současnosti hostí stroj rovněž od IBM jménem Blue Gene/L, který je schopen uskutečnit 280 biliónů operací za sekundu (280 teraflopů). Roadrunner má tuto rychlost překročit minimálně čtyřikrát.

Systém Roadrunner bude pracovat na bázi operačního systému Linux a speciálního softwaru, který bude schopen využívat síly Opteronů a čipů Cell. Interní složky Roadrunneru jsou postaveny na již existujícím hardwaru od IBM, tj. na serverech System x3755, z nichž každý nese čtyři Opterony a BladeCenter H [celá zpráva] osazeným procesory Cell. 

IBM není jedinou firmou, která se chystá vyrobit počítač s výkonem jednoho pentaflopu. Podobné plány má také specialista na superpočítače společnost Cray.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků