Hlavní obsah

Majitelů přehrávačů Blu-ray bude do roku 2012 pětkrát více

Počet domácností v Evropě vybavených zařízeními podporujícími přehrávání DVD s technologií Blu-ray vzroste podle odhadu firmy Sony v roce 2012 na 55 miliónů. To je čtyř až pětinásobek proti letošnímu roku. Na pražské konferenci nazvané Nová konvergence - Vítejte v digitálním světě to ve čtvrtek uvedl marketingový manažer divize spotřební elektroniky Sony Czech Ivan Trachta.

Majitelů přehrávačů Blu-ray bude do roku 2012 pětkrát více

Podle odhadů firmy, která letos se svým formátem porazila konkurenční Toshibu s HD DVD, je v Evropě zhruba 11 až 12 miliónů domácností s přístroji podporujícími Blu-ray formát. Podle Trachty se dá nyní očekávat boom přehrávačů Blu-ray. Důvodem jsou podle něj vedle vítězství formátu nad HD-DVD i klesající ceny přehrávačů, které se ocitly pod psychologickou hranicí 10 000 korun.

"Už to není nedostupná záležitost," podotkl Trachta. Cena Blu-ray přehrávačů a disků je však nyní vyšší než u technologie DVD. Zatímco DVD s filmovými novinkami stojí v průměru zhruba 500 korun, za Blu-ray disk lidé zaplatí přibližně 900 korun. Někteří distributoři již ale oznámili, že v druhé polovině letošního roku by se cena disků Blu-ray se staršími filmovými tituly mohla pohybovat mezi 599 až 699 korunami.

Třetina lidí stále neví, co znamená pojem Blu-ray

Podle Trachty a údajů firmy Sony mají ale lidé o novém videoformátu poměrně malé povědomí. Z průzkumu, který má Sony k dispozici, například vyplývá, že tři lidé z deseti nikdy o Blu-ray formátu či obrazu s vysokým rozlišením (High Definition, HD), nikdy neslyšeli. Zhruba stejné množství lidí sice tyto pojmy někdy zaslechla, ale netuší, co znamenají.

V Česku zatím formát Blu-ray od loňského zahájení prodeje na masovější rozšíření stále čeká. Například podle údajů sítě elektroprodejen Euronics se prodej přehrávačů Blu-ray pohybuje pouze v řádech desítek kusů. "Lze odhadnout, že do konce roku 2010 by mohl být (Blu-ray) v Česku považován za zavedený, protože by si jej v podobě stolního přístroje, herní konzole nebo notebooku mělo pořídit zhruba deset procent domácností," uvedl však nedávno Pavel Borowiec z asociace Blu-ray Forum.cz.

V Česku již vyšel ve formátu Blu-ray první český film, snímek Gympl od Tomáše Vorla. Podle Trachty se chystají další. Blu-ray disk využívá výrazně kvalitnější technologii záznamu obrazu a zvuku než DVD, což vynikne na LCD a plazmových televizorech. První tyto disky se na českém trhu objevily zhruba před rokem, vůbec prvním titulem byla bondovka Casino Royale.

Máte už svůj Blu-ray přehrávač?

V současnosti stojí Blu-ray přehrávače okolo osmi až devíti tisíc korun. Zajímavou volbou je však herní konzole Sony Playstation 3. Ta sice není klasickým stolním přehrávačem Blu-ray, ale stále více uživatelů si ji kupuje kvůli zabudovanému přehrávači Blu-ray disků.

Cena konzole je necelých deset tisíc, přičemž nabídne stejné funkce a možnosti, jaké můžeme očekávat od stolního přehrávače. Pokud vám není sympatický ovládací joystick, můžete ke konzoli pořídit i klasické dálkové ovládání za cenu okolo 600 korun. V takovém případě již rozdíl mezi běžným přehrávačem a konzolí takřka nepoznáte.

Konzole vám pochopitelně nabídne i další funkce, jako je hraní her, sdílení multimediálních dat s vaším počítačem, nebo i možnost uložení videí přímo na pevný disk v konzoli. Není proto divu, že v současnosti je nejrozšířenějším Blu-ray přehrávačem trhu právě Playstation 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků