Hlavní obsah

Kde hledat na internetu informace o drogách

Víte o tom, že po stránkách se sexuální tématikou patří mezi nejživelněji vznikající stránky weby s drogovou tématikou? Při příležitosti Světového dne boje proti drogám, který se slaví 26. června, se podívejme na větší než malé množství webů s informacemi o drogách.

Kde hledat na internetu informace o drogách

Většinu webů s drogovou tématikou mají na svědomí lidé, kteří si s drogou již své prožili nebo prožívají (nejvíce "frčí" weby o marihuaně či halucinogenech). Tato skupina autorů se dále dělí na dva tábory. V prvním jsou ti, kteří mají potřebu se pochlubit vlastní drogovou zkušeností a radí ostatním, jak na to. Druhý tábor reprezentují jedinci, kteří si do drog promítají všechno zlo světa a internet využívají jako platformu pro sdělení všeobjímajícího řešení, které svět jednou provždy drog zbaví.

Oba typy těchto "vizionářských" webů jsou ve své podstatě nebezpečné a neobjektivní, a proto se budeme v tomto článku věnovat jen webům zaměřeným preventivně a informačně. O tento typ internetových stránek se v drtivé většině starají profesionálové z oboru.  

Nejnovějším počinem na poli protidrogových webů jsou stránky Drogy-info (www.drogy-info.cz), na kterých kromě standardních informací typu "co jsou drogy, jaké mají účinky a jaká jsou jejich nebezpečí" najdeme především spoustu vědecky podložených  informací o drogové situaci u nás i ve světě, o práci Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti (NMS) nebo o struktuře a obsahu zákonů, které se týkají problematiky nelegálních drog v ČR.

Za zcela unikátní je možno považovat rozsáhlý seznam tuzemských i zahraničních odkazů na weby s drogovou tématikou. V současné době je k dispozici 424 roztříděných a komentovaných odkazů s možností hledání podle země a podle klíčových slov. V případě potřeby osobního setkání s odborníkem bychom neměli minout interaktivní mapu léčebných a preventivních zařízení v České republice.

Jenže k osobnímu setkání s lékařem dochází většinou až v krajních případech. Naštěstí se na spoustu věcí týkajících se drog můžeme zeptat povolaných osob také prostřednictvím internetu. Své zkušenosti v tomto ohledu mají provozovatelé Drogové poradny (www.drogovaporadna.cz), která slouží od roku 2001 nejen uživatelům drog a experimentátorům, ale i jejich rodinám, partnerům a celému sociálnímu okolí.

Dotazy dle složitosti zodpovídají odborníci občanského sdružení Sananim (lékaři, psychologové, terapeuti apod.) a v současné době je na stránkách poradny dostupný archiv se zhruba čtyřmi tisíci zodpovězenými dotazy. "V průměru odpovídáme na 170 dotazů měsíčně a doba na zodpovězení je průměrně 24 - 48 hodin," doplňuje Jana Marečková ze zmíněného sdružení.

Osvědčenou internetovou poradnou s drogovou tématikou je také brněnský web Podané ruce (www.podaneruce.cz). Tato poradna zaměřená především na "taneční drogy" je zcela jistě přínosem pro cílovou skupinu mladých lidí, která s internetem problém nemá. Průkopníkem internetového poradenství je ale u nás MUDr. Jiří Presl, který svoji on-line drogovou poradnu provozuje již několik let. Tato poradna byla nedávno přesunuta na nový web nadace Drop-In (www.dropin.cz).

Internet jako informační kanál využívá i další známý odborník na léčbu drogové závislosti MUDr. Karel Nešpor. Na jeho osobních stránkách jsou kromě materiálů o překonávání závislostí pro lidi s návykovým problémem také informace o léčivé moci smíchu (doporučujeme!).

Možná si ještě vzpomenete, s jakou slávou rozjíždělo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v roce 2000 projekt Sídliště (www.sidliste.cz) coby "Integrovaný protidrogový informační systém pro děti a mládež". Místo toho ale vzniklo nefunkční monstrum bez jakéhokoliv personálního i přiměřeného finančního zázemí.

Vybydleného virtuálního ghetta se však v roce 2002 ujal nový správce se snahou vrátit na Sídliště život. Dnes je tu skutečně živo a největší zájem je o články pojednávající o účincích drog a životních osudech celebrit, které s drogami tak či onak zápasily.

Anketa
Máte zkušenost s drogami?
ano, i s tvrdými
36.7 %
ano, ale jen s měkkými
28.8 %
ne
34.5 %
Celkem hlasovalo 139 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků