Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters

Intel investuje do továrny v USA miliardy. Kvůli přání Trumpa

Americký výrobce počítačových čipů Intel investuje sedm miliard dolarů (177 miliard Kč) do nové továrny v Arizoně, která vytvoří 3000 pracovních míst. Oznámil to generální ředitel podniku Brian Krzanich při středečním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě.

Americký prezident Donald Trump Foto: Joshua Roberts, Reuters
Intel investuje do továrny v USA miliardy. Kvůli přání Trumpa

Způsob oznámení investice podle agentury Reuters ukazuje, jak se americký firemní sektor přizpůsobuje Trumpovi, který neváhá jednotlivé podniky pochválit, nebo naopak podrobit ostré kritice.

Americký prezident se totiž již dříve nechal slyšet, že bude usilovat o to, aby se elektronika vyráběla na území USA. Nikoliv v Asii, jak je již několik posledních let zvykem.

Zleva šéf Intelu Brian Krzanich a americký prezident Donald Trump

Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Trump uvedl, že Krzanich mu před několika týdny zavolal, že by měl zájem o schůzku, na níž by učinil významné oznámení. Krzanich prohlásil, že chtěl investici oznámit v Bílém domě na znamení podpory daňové a regulační politiky, kterou Trumpova administrativa prosazuje.

Intel nicméně patří mezi podniky, jež se postavily proti Trumpovu dekretu, který dočasně zakazuje občanům sedmi muslimských zemí vstup na americké území.

Továrna je už rozestavěná

Nová investice bude podle šéfa Intelu směřovat do továrny, kterou firma kdysi rozestavěla, ale poté nechala opuštěnou. Intel nyní předpokládá, že továrnu dokončí během tří až čtyř let.

Intel je největším světovým výrobcem čipů, které jsou mozkem osobních počítačů. Procesory – a nutno podotknout, že také rychlé SSD jednotky – dodává podnik také do serverů, superpočítačů, ale například také do tabletů. Velké úsilí výrobce projevuje v posledních letech také ve vývoji nových technologií, před pár lety například uvedl na trh technologii bezdotykového ovládání notebooků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků