Hlavní obsah

Hardware 30/2005: BIOS pro procesory Sempron 64

Poté, co společnost Microsoft přejmenovala svůj příští operační systém ze zaběhnutého označení Longhorn na Vista, je stále aktuálnější otázka hardware, na kterém tyto nové Windows budou fungovat. Jednou z alternativ jsou i poměrně levné procesory AMD Sempron 64. U většiny základních desek však musíte přehrát BIOS k tomu, aby zde nové čipy fungovaly.

Hardware 30/2005: BIOS pro procesory Sempron 64

Poměrně nedávno se v nabídce procesorů objevila nová tvář se starým jménem. Jde o procesory Firmy AMD, konkrétně o typ Sempron 64 určené pro patici 754. A čím že jsou tak zajímavé?

Starší Semprony neměly na rozdíl od Athlonů 64 podporu pro 64 bitové výpočty a nebyly proto tolik atraktivní z hlediska investice do budoucnosti. Vždyť za rok se má objevit nový operační systém od Microsoftu původně označovaný jako Longhorn, který bude již plně využívat 64-bitové procesory. Kdo chce být na tuto novinku řádně připraven, musí si tedy koupit patřičný procesor.

A právě nové Semprony 64 jsou ideální volbou pro levné počítače, které by měly bez potíží s novým operačním systémem spolupracovat. Je tu však jeden háček. Přestože tyto procesory nepřinášejí vlastně nic nového, základní desky je neznají - neumí rozeznat kód označující daný procesor.

Tuto chybičku napravují nejnovější verze BIOSů všech výrobců základních desek. Pokud tedy plánujete koupi 64 bitového procesoru Sempron, může se Vám stát, že po vložení procesoru do základní desky a následném zapnutí se na monitoru objeví nesmyslné jméno použitého CPU. Tomu se lze vyhnout nahráním právě nového BIOSu.

:: Nové BIOSy podporující procesory Sempron 64


Základní desky Microstar International (MSI):
K8T Neo-V 5.0
K8TM-ILSR - nepodporuje procesory Sempron 64
K8T Neo-V V2.0
K8M Neo-V 7.0
K8MM-ILSR - nepodporuje procesory Sempron 64
K8MM-V 1.3

 

:: Tipy, triky, komentáře:


Nežádoucí šum při poslechu hudby
Drtivá většina z nás, uživatelů PC, poslouchá hudbu ve formátu MP3. Jen málo lidí Si dnes pustí Audio CD. Každopádně s mechanikami se stále dodává kablík pro spojení zvukové karty a mechaniky.

Dříve byl totiž při přehrávání hudby z CD signál posílán touto cestou. Od dob Windows 2000 se vše ale změnilo a hudba se dnes prohání po sběrnici v digitální podobě. To má jednu výhodu - došlo totiž k eliminaci nežádoucího šumu na minimum. Pokud se Vám tedy zdá, že se z vašich reproduktorů linou i jiné než jen žádoucí zvuky, zkuste tento kablík odpojit.

Druhou nejčastější příčinou vadného zvuku může být zapnutý vstup pro mikrofon, který je také doporučeno v případě jeho nepoužívání ztišit (ovládací panely > zvuky > hlasitost zařízení > upřesnit > možnosti > vlastnosti > záznam > mikrofon).

První použití externího disku
Víc než kdy předtím se dnes používají externí pevné disky připojitelné buď přes rozhraní USB 2.0 nebo přes FireWire alias I-link. Když jej ale poprvé připojíte k počítači s operačním systémem Windows, disk se sice detekuje, ale ve složce Tento počítač se neobjeví nové jednotka.

Nejde o nic neobvyklého, pouze disk v externím boxu není naformátovaný. Naformátovat jej můžeme pomocí správce disků, kterého najdeme v ovládacích panelech > Nástroje pro správu > Správa disků, kde klikneme na obrázek nové jednotky, a naformátujeme jej pro běžné používání, nejčastěji na strukturu FAT32 nebo NTFS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků