Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Hackeři ukradli z fondu 50 miliónů dolarů v kybernetické měně

Počítačoví piráti ukradli z experimentálního investičního fondu více než 50 miliónů dolarů (1,2 miliardy Kč) v kybernetické měně, která konkuruje známějšímu bitcoinu. Informoval o tom v sobotu americký deník The New York Times. Je to asi třetina veškerých peněz vložených do tohoto projektu, který se označoval za nejúspěšnější podnik v oblasti skupinového financování (crowdfunding).

Ilustrační foto Foto: Pawel Kopczynski, Reuters
Hackeři ukradli z fondu 50 miliónů dolarů v kybernetické měně

Projekt s názvem Decentralized Autonomous Organization (DAO) shromáždil od tisíců investorů zhruba 160 miliónů dolarů ve formě takzvaných etherů, což jsou kybernetické peníze konkurující bitcoinu.

Počítačoví experti teď hodlají upravit základní kód etheru tak, aby bylo možné prostředky dostat zpět. Hackerský útok ale zřejmě činnost projektu ukončí.

S technologií blockchain, o kterou se opírají některé typy digitálních měn, by mohly být spojeny výhody v podobě transparentnosti a bezpečnosti. Centrální banky i finanční společnosti v poslední době zkoumají, jak tuto technologii využít pro posílení vlastních bezpečnostních systémů. Například šéfka americké centrální banky Janet Yellenová minulý týden centrálním bankéřům řekla, že by v této oblasti měli zvýšit úsilí.

DAO založili investoři z celého světa používající ethery, které během posledního roku získaly na popularitě. Projekt DAO měl fungovat jako investiční fond, který by vkládal finanční prostředky do projektů, o kterých by hlasovali jeho přispěvatelé. Peníze od investorů přestal shromažďovat koncem května. Páteční útok se odehrál předtím, než DAO stihl nějaký projekt financovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků