Hlavní obsah
Všude spousta muchomůrek Foto: Vratislav Konečný

Francouzská AFP podala žalobu na Google za porušování práv

Francouzská tisková agentura AFP podala žalobu na internetový portál Google. Viní americkou firmu z toho, že zařazováním titulků zpráv AFP na internet bez svolení agentury a bez řádné smlouvy s ní porušuje její práva. Agentura požaduje odškodné 17,5 miliónu dolarů.

Všude spousta muchomůrek Foto: Vratislav Konečný
Francouzská AFP podala žalobu na Google za porušování práv

Google spustil už před mnoha měsíci službu, kterých je na internetu mnoho a které se někdy označují jako "agregace zpravodajství".

Provozovatelé takových stránek - agregátoři - zpracují program, který automatizovaně prohledává internetové stránky různých médií, a titulky či krátké anotace nebo dokonce fotografie pak zařazuje na stránky provozovatele. Nepůsobí jen v USA, ale i v České republice a dalších státech.

Agregátoři se někdy vyhýbají uzavírání smluv na takovéto využití zpráv, které patří někomu jinému, kdo na jejich opatření zpravidla vynakládá nemalé finanční prostředky. Zatímco někteří z držitelů práv to přecházejí, protože to považují za vítanou reklamu, jiní argumentují, že jde o nekalou soutěž, porušování autorských práv nebo jiné protiprávní poškozování jejich zájmů.

AFP svou žalobu na Google podala u soudu amerického Distriktu Columbia, tedy v americkém hlavním městě Washingtonu. AFP, která své zpravodajství stejně jako všechny ostatní tiskové agentury prodává, a tak financuje svou činnost, uvedla, že Google několikrát žádala, aby její zprávy odstranil, ale americká firma to neudělala.

Mluvčí Google naopak tvrdí, že tato možnost existuje od samého počátku a že AFP o vyřazení prý nepožádala. "Žalovaná strana bez souhlasu AFP trvale a úmyslně reprodukuje a veřejně vystavuje fotografie, titulky a čela zpráv AFP na svých stránkách," uvádí se v žalobě francouzské tiskové agentury. Zprávy AFP byly na stránkách Google k dispozici ještě dnes.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků