Hlavní obsah
Mark Zuckerberg přichází na setkání s floridským senátorem Billem Nelsonem. Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

Facebook není bezpečný, přiznal Zuckerberg

Sociální síť Facebook byla zneužita opakovaně. Vědom si je toho i zakladatel a současný šéf podniku Mark Zuckerberg, který se v oficiálním dopisu adresovaném americkým zákonodárcům omluvil za pochybení. Podle něj Facebook neučinil dostatek opatření, aby uživatelská data ochránil.

Mark Zuckerberg přichází na setkání s floridským senátorem Billem Nelsonem. Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP
Facebook není bezpečný, přiznal Zuckerberg

„Byla to má chyba, omlouvám se,“ posypal si hned na začátek dopisu hlavu Zuckerberg.

Zároveň dal jasně najevo, že se nehodlá zodpovědnosti vyhýbat. „To já jsem spustil Facebook, provozuji ho a jsem odpovědný za to, co se zde děje,“ zdůraznil.

Facebook není jen o propojování lidí. Musíme si být jisti, že tato spojení jsou neškodná.
šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Podle něj je ze zpráv z posledních týdnů zřejmé, že jeho sociální síť neudělala všechno proto, aby byla pro uživatele skutečně bezpečným místem. „A je jedno, zda se bavíme o falešném zpravodajství, ovlivňování voleb ze zahraničí či nenávistných komentářích,“ prohlásil zakladatel největší sociální sítě.

„Facebook není jen o propojování lidí. Musíme si být jisti, že tato spojení jsou neškodná – že budou pro uživatele skutečně pozitivní. Nestačí jen poskytnout uživatelům prostor k vyjádření svých pocitů, musíme si být jisti, že tento prostor nikdo nezneužije k ubližování ostatním či k šíření dezinformací,“ nastínila plány do budoucna hlava Facebooku.

Zuckerberg dopis sepsal k příležitosti svého předvolání před americký Kongres. V souvislosti se zneužitím dat uživatelů byl pozván na společnou schůzi právního a obchodního výboru Senátu, která se koná v úterý, a na zasedání energetického a obchodního výboru Sněmovny reprezentantů. To se bude konat o den později, tedy ve středu. [celá zpráva]

Mark Zuckerberg přichází na setkání se senátorkou Dianne Feinsteinovou.

Foto: J. Scott Applewhite, ČTK/AP

V pondělí se Zuckerberg ve Washingtonu setkal s floridským senátorem Billem Nelsonem a senátorkou za Kalifornii Dianne Feinsteinovou.

Vítězné tažení na Bílý dům

Facebook začal být ostře sledován v souvislosti s bezpečností uživatelských účtů v polovině března. Tehdy pracovníci britské společnosti Cambridge Analytica, kteří s touto sociální sítí spolupracovali, přiznali, že vysáli data ze zhruba 50 miliónů uživatelských účtů. Představitelé sociální sítě ale nakonec přiznali, že jich bylo až 87 miliónů. [celá zpráva]

Cambridge Analytica využila data při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta. Společnost měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však bylo snahou firmy ovlivnit jejich rozhodování.

Minulý týden Facebook oznámil, že údaje prakticky všech uživatelů ze stejnojmenné sociální sítě se mohly relativně snadno dostat do nepovolaných rukou. Bylo to dáno tím, že Facebook umožňoval prakticky od svého vzniku hledat osoby podle e-mailu či telefonu, což mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce byla ve středu zablokována. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků