Hlavní obsah

EU spustila internetové stránky, které mají pomoci zjistit kvalitu vody na pláži

Lidé, kteří si chtějí vyrazit někam k vodě, si nyní prostřednictvím internetu mohou zjistit, jaká kvalita vody se dá na jejich vybraném koupališti, rybníku či pláži v zemích Evropské unie, včetně Česka či Slovenska, asi čekat. Umožní jim to nový portál www.eyeonearth.eu, který spustila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) spolu s firmou Microsoft.

EU spustila internetové stránky, které mají pomoci zjistit kvalitu vody na pláži

Na interaktivní mapě si člověk nejprve vybere lokalitu. Pak pomocí "semaforového" značení zjistí, jaká kvalita vody tam asi může být. Bude-li u ní uveden zelený puntík, znamená to "bezproblémovou" vodu, zatímco červená symbolizuje místo, kde tomu tak není. Mezi nimi je oranžová - u ní buď nebylo odebráno dost vzorků, nebo tam jeden z parametrů překračuje povolenou hodnotu, avšak ostatní jsou ještě v normě.

Systém zahrnuje informace z více než 21 000 monitorovacích míst napříč celou unií. Tato data zahrnují situaci z předchozích let (1990 až 2007), avšak u několika zemí (Slovensko, Řecko, Itálie, Malta, Slovinsko, Portugalsko) jsou na portálu i nejnovější informace z letoška.

Kromě těchto údajů však mohou i sami lidé pomocí obdobného "semaforového" systému ohodnotit, s jakou kvalitou vody se na daném místě aktuálně setkali, a tím dávat tipy či doporučení ostatním. Například v Praze a v její bezprostřední blízkosti je v systému zahrnuto šest míst. Ve čtyřech případech (rybníky Motol a Šeberák a nádrže Hostivař a Džbán) u nich v současnosti figuruje červená barva.

Zelenou má jen koupaliště na Praze 4, zatímco rybník Jureček u hranic metropole má oranžovou. Červenou má třeba také Domanínský rybník poblíž Bystřice nad Pernštejnem či rybník Rosnička u Svitav. U Olomouce v obou sledovaných místech u přírodního jezera Poděbrady figuruje zelená.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků