Hlavní obsah
Barbra Streisandová Foto: Profimedia.cz

Efekt Streisandové pronásleduje celebrity

Max Mosley, bývalý šéf Mezinárodní automobilové federace (FIA), žaluje Google za to, že nadále vystavuje fotografie, které podle Mosleyho porušují jeho soukromí. Jenže pokud někdo trvá na tom, aby některé informace zůstaly soukromé, nebo se je snaží aktivně blokovat, mívá to často přesně opačný účinek, napsal zpravodajský server BBC News.

Barbra Streisandová Foto: Profimedia.cz
Efekt Streisandové pronásleduje celebrity

Na první pohled nemá Max Mosley mnoho společného s popovou zpěvačkou Beyoncé. Ale oni dva, stejně jako několik dalších celebrit či organizací, se stali obětí takzvaného "efektu Streisandové".

Tento termín poprvé použil v roce 2005 Mike Masnick, zakladatel webové stránky Techdirt. O dva roky dříve se zpěvačka a herečka Barbra Streisandová neúspěšně soudila s fotografem Kennethem Adelmanem, který dokumentoval pobřeží Kalifornie, že mezi fotky zahrnul i její dům v Malibu.

Následná publicita způsobila svoje; server, který fotografie zveřejnil, navštívilo 420 000 uživatelů za jediný měsíc. Podle dokumentů předložených u soudu byly tyto snímky staženy jen šestkrát, než se proti nim Streisandová začala právně bránit.

Zpěvačka Beyoncé

Foto: Profimedia.cz

Nejde ale vždy jen o boj o soukromí. Loni v únoru internetový server Buzzfeed zveřejnil výběr fotografií "nejlegračnějších výrazů", které zpěvačka Beyoncé udělala ve vystoupení během Superpoháru. Její tiskový zástupce server požádal, aby sedm nejméně lichotivých snímků odstranil. Buzzfeed odmítl a navíc znovu zveřejnil zmíněných sedm snímků s titulkem: "'Nelichotivé' fotografie, které si tiskový zástupce Beyoncé nepřeje, abyste viděli".

O několik měsíců později se objevila zpráva, že právníci Pippy Middletonové, sestry Kate, manželky britského prince Williama, požádali o odstranění parodického účtu na Twitteru.

Pod názvem "Not Pippa Middleton" (nikoli Pippa Middletonová) účet nabízí tak "užitečné" rady z oblasti životního stylu, jako: "Abyste se neztratili, podívejte se do mapy," anebo "Večírek není moc velká zábava, když na něj nepřijdou lidé." Vcelku předvídatelně se po žádosti právníků obliba a sledovanost účtu zvýšila.

Max Mosley

Foto: Profimedia.cz

V roce 2008 se scientologická církev údajně pokusila získat video, na němž hollywoodský herec Tom Cruise mluví o své víře. Nahrávka byla určena jen stoupencům církve, ale nějakým způsobem unikla a ocitla se na internetové stránce, kde po snahách scientologů prudce stoupla návštěvnost.

Nejnovějším příkladem se nejspíš stane Max Mosley. Žaluje Google za to, že nadále vystavuje ve výsledcích vyhledávání jeho snímky s prostitutkami na divokém sexuálním večírku. Odvolává se přitom na zneužívání soukromých informací.

Ovšem pokaždé, když čtyřiasedmdesátiletý Mosley podnikne další krok v křížové výpravě na ochranu svého soukromí, riskuje, že pobídne další uživatele internetu, aby zapátrali po inkriminovaných snímcích, na něž si stěžuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků