Hlavní obsah

Díky nové technologii dokážou auta sama zpomalit podle dopravních značek

Překračovat povolenou rychlost by v budoucnu už nemělo být tak snadné. Milovníky rychlé jízdy zpomalí inteligentní omezovač zabudovaný ve voze, pomocí kterých hodlá britská vláda zvýšit bezpečnost silničního provozu. Systém by v mohl být podle plánů vlády montován do všech vozidel. Informoval o tom internetový portál Mail Online.

Díky nové technologii dokážou auta sama zpomalit podle dopravních značek

Takzvaný integrovaný systém na sledování rychlosti (ISA), pracující na bázi GPS navigace, určí přesnou polohu vozidla a v případě potřeby omezí jeho rychlost podle limitů platných pro silnici, na které se vozidlo nachází.

Systém pracuje v režimu upozornění, kdy se při překročení limitu na obrazovce objeví mračící se obličej, nebo v omezujícím režimu, kdy je rychlost automaticky upravena nezávisle na poloze plynového pedálu. Systém přímo neovládá brzdy automobilu, pouze pokud vozidlo vjede do zóny s nižším rychlostním limitem, zpomalí ho na povolenou rychlost.

Tato nová technologie pomůže řidičům vyvarovat se zbytečných pokut za nepatrné překročení povolené rychlosti a zároveň ušetří lidské životy.
Chris Lines, vedoucí oddělení bezpečnosti londýnského dopravního podniku


První automobily vybavené novým systémem by měly vyrazit na silnice letos v létě. Skupina vozidel, včetně jednoho autobusu a jednoho vozidla taxislužby, bude šest měsíců jezdit po Londýně. Během této zkušební doby budou odborníci zkoumat účinnost nového systému. Podle oddělení bezpečnosti TfL může nehodovost klesnout až o deset procent.

Systém vyvinula dánská firma Technolution a v současné době pokrývá území uvnitř velkého londýnského dálničního okruhu. Vláda však zvažuje, že nechá zmapovat všechny silnice v zemi. V jednání je prý také zakázka londýnské radnice na 300 jednotek ISA v hodnotě 400 tisíc liber, tedy téměř 12 miliónů korun.

Kritici systému jej považují za narušení svobody motoristů, které může ve výsledku bezpečnosti silničního provozu spíše uškodit než pomoci. Paul Biggs z Asociace britských motoristů tvrdí, že řidiči "přestanou dávat pozor". Skutečný přínos systému by měly potvrdit až výsledky zkušebního provozu, které budou zveřejněny příští rok.

Microsoft učí auta řídit a mluvit

Do automobilového průmyslu významným podílem přispívá také softwarový gigant Microsoft. Ten ve spolupráci s americkým Fordem již nyní nabízí technologii Sync pro ovládání telefonů a multimediálních přehrávačů hlasem.

Celý systém se navíc ovládá velice jednoduše. Přehrávač, mobil, nebo obyčejný flash disk jednoduše připojíte do USB portu v automobilu, načež vás vyzve ženský hlas, abyste specifikovali své přání. Doba, kdy si budeme s auty povídat, je jistě ještě daleko. Výrobci ale pro nás chystají spousty dalších technologických vylepšení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků