Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

Dezinformace jsou velký byznys, tvůrci falešných zpráv si přijdou na miliardy

Vytváření a šíření dezinformací je velmi lukrativní byznys. Tvůrci zpráv, prostřednictvím kterých se šíří falešné informace, si touto cestou vydělají každoročně přinejmenším 235 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 5,5 miliardy Kč. A to díky reklamě, která se na dezinformačních webech zobrazuje. Odhaduje to nezisková organizace Global Disinformation Index (GDI) na základě své studie, jejíž kompletní výsledky zveřejní příští měsíc.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
Dezinformace jsou velký byznys, tvůrci falešných zpráv si přijdou na miliardy

Odhad podle serveru CNN ukazuje, že lidé, kteří stojí za weby šířícími falešné informace, nemají pouze ideologický vliv, ale mohou rovněž získat spoustu peněz od inzerentů. Ti přitom často nejsou spokojení s tím, že se jejich reklama na těchto stránkách zobrazuje, píše CNN.

Organizace GDI v rámci studie zkoumala zhruba 20 000 domén, které podezřívá ze šíření dezinformací. Zjišťovala například, jaký typ inzerce se na těchto doménách objevuje a kolik peněz jim reklama přináší v přepočtu na jednoho návštěvníka.

Spoluzakladatel GDI Daniel Rogers upozornil, že získané poznatky odrážejí pouhou "špičku ledovce". Inzerenti vzhledem ke složitosti systému internetové reklamy často přesně nevědí, kde všude se jejich reklamy objeví. V současnosti tak podle Rogerse nemohou zajistit, že peníze, které vynaloží na reklamu, neskončí v rukou dezinformačních webů.

Anketa
Už jste se na internetu setkali s dezinformacemi?
Ano
93.6 %
Ne
6.4 %
Celkem hlasovalo 3861 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků