Hlavní obsah
Pacient v karanténě v nemocnici v čínském Wu-chanu. Foto: Xiong Qi, ČTK/AP

Dezinformace a hoaxy o koronaviru se po internetu šíří jako lavina

Bez nadsázky jako lavina se po internetu šíří poplašné zprávy a dezinformace týkající se koronaviru 2019-nCoV. Proti smyšleným informacím o nemoci, která si dosud vyžádala 170 lidských životů, se snaží bojovat například Facebook. Bohužel marně, jak informoval server CBS News.

Pacient v karanténě v nemocnici v čínském Wu-chanu. Foto: Xiong Qi, ČTK/AP
Dezinformace a hoaxy o koronaviru se po internetu šíří jako lavina

Právě na největší sociální síti na světě je možné narazit na dezinformace a hoaxy nejčastěji. Například bezmála pět tisíc lidí sdílelo na Facebooku zprávu o tom, že samotný koronavirus je podvod a snaha Číny získat prostředky od zbytku světa.

Další zprávy například tvrdí, že lék na koronavirus je znám již dávno – má jít o mexické pivo Corona. I když se to může zdát jako počin nějakých vtipálků, někteří uživatelé tomu evidentně skutečně věří. Stejně tak je nesmyslný komentář, podle kterého je s výskytem nemoci spojena nadace Billa a Melindy Gatesových.

Jiná dezinformace zase uvádí, že v souvislosti s výskytem choroby různé světové mocnosti přeruší přístup k internetu, aby nebylo možné „šířit pravdu o koronaviru“. Chtějí tak prý umlčet sociální média a jedince, kteří „říkají o viru pravdu“. Nic z výše uvedeného samozřejmě není pravda, jak zdůraznil server CBS News.

Vydělávají miliony dolarů

I když se to nemusí na první pohled zdát, podobné kauzy globálního dosahu jsou pro tvůrce dezinformací hotový zlatý důl. Využívají totiž strachu a paniky lidí, aby je nasměrovali na své webové stránky. Díky tomu následně profitují ze zobrazované reklamy, a to klidně i několik milionů dolarů.

Výjimkou nicméně není ani to, že hoaxy – tedy poplašné zprávy – často šíří i samotní uživatelé. Jednoduše věří tomu, co si na internetu přečtou.

Facebook se snaží proti podobným podvodným zprávám bojovat již delší dobu. Objevují se totiž vždy, když vypukne nějaká kauza takto velkých rozměrů. V minulosti například v případě amerických prezidentských voleb.

Server CBS News nicméně poukázal na to, že se pracovníkům největší sociální sítě evidentně nedaří výskyt falešných zpráv utlumit, jak dokazují i dezinformace týkající se koronaviru.

Pravdou nicméně je, že množství nemocných a mrtvých přibývá každým dnem. Čínské úřady ve čtvrtek uvedly, že počet obětí vystoupal na 170, nakažených je k osmi tisícům. U dalších více než 12 tisíc nakažených se čeká na výsledky testů, píše agentura DPA. Současně se zvyšují počty nemocných v ostatních částech světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků