Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Datovou schránku půjde zřídit dálkově. Ale až od příštího roku

Prostřednictvím internetu si bude moci od příštího roku kdokoliv zřídit datovou schránku, a to prostřednictvím eObčanky a portálu občana. Ministerstvo vnitra kvůli tomu chystá změnu legislativy. Na tiskové konferenci to v pátek uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a náměstek Jaroslav Strouhal.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Datovou schránku půjde zřídit dálkově. Ale až od příštího roku

Doposud bylo nutné kvůli zřízení datové schránky dojít na úřad nebo CzechPOINT. „Z 6,6 milionu dospělých datové schránky, které slouží ke snadnější komunikaci s úřady, využívají jen dvě procenta lidí. Je zde obrovský prostor pro nárůst uživatelů,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle něj není o datové schránky zájem, protože spoustu lidí odrazuje složitost systému nebo obtíže při zřizování datové schránky. „Polovina občanů neví, co má s datovou schránkou dělat,“ míní.

Ministerstvo nyní dělá všechny potřebné kroky k tomu, aby i zřízení schránky mohlo probíhat v digitální formě. Se změnou legislativy a možností zakládat datové schránky přes internet se nicméně počítá až na příští rok.

Některých změn se nicméně uživatelé datových schránek dočkají již nyní. Ministerstvo a Česká pošta, která systém datových schránek provozuje, totiž připravily změnu designu současného uživatelského prostředí.

Zleva ministr vnitra Jan Hamáček a náměstek ministra vnitra pro ICT Jaroslav Strouhal vystoupili 18. ledna 2019 na tiskové konferenci ministerstva vnitra k připravovaným změnám ve fungování datovách schránek.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ovládání z mobilu

Služba se sjednotí s portálem občana, díky čemuž dojde k většímu propojení schránek. Nový design by měl zároveň přinést snadnější ovládání, přibude i upravené rozhraní speciálně pro tablety a chytré telefony.

„Chceme eObčanku a portál občana integrovat s datovou schránkou. Naším cílem je, aby všichni s eObčankou využívali datovou schránku jako hlavní způsob komunikace,“ konstatoval ministr vnitra Jan Hamáček.

Datové schránky fungují v Česku od roku 2009. Zatímco pro firmy jsou povinné, fyzické osoby si je mohou zřídit dobrovolně. V současnosti existuje 1,3 milionu datových schránek. Od jejich vzniku bylo odesláno 607 milionů zpráv, z toho 97 milionů jen v loňském roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků