Hlavní obsah
 

Čtyřicet let Applu ve čtyřiceti sekundách

Společnost Apple je považována za jednu z nejúspěšnějších světových firem technologického světa. V pátek tento americký počítačový gigant oslavil kulaté 40. narozeniny. K této příležitosti zástupci společnosti zveřejnili video, které symbolicky ve 40 sekundách zachycuje důležité milníky jablečného kolosu.

 
Čtyřicet let Applu ve čtyřiceti sekundách

Historie firmy s logem nakousnutého jablka se začala psát přesně 1. dubna roku 1976. Tehdy dali hlavy dohromady tři počítačoví nadšenci Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Pikantní na tom je, že jedna z nejhodnotnějších společností současnosti vznikala v garáži Jobsova otce.

Steve Jobs na snímku z roku 1976

Foto: Profimedia.cz

Není žádným tajemstvím, že první počítače se třem kamarádům podařilo prodat ještě před oficiálním vznikem společnosti. Právě ve zmiňované garáži v roce 1975 vznikla první padesátka modelů počítače zvaného Apple I. Ten sice více než počítač připomínal dřevěnou krabici s drátky, ale i přesto se ho prodalo na dvě stovky kusů.

Posvícení nebylo každý den

V následujících letech se do čela společnosti prosadil Jobs, velmi důležité slovo měl také Wozniak. Wayne, který se staral především o administrativu, jablečný kolos opustil hned v jeho začátcích. Nevěřil, že by mohl být nějak zvlášť úspěšný.

Dva původní zakladatele – Jobse a Wozniaka – doplnila doslova armáda zkušených počítačových expertů a v neposlední řadě také investorů.

Steve Wozniak na snímku z roku 2013

Foto: Profimedia.cz

Ronald Wayne na snímku z roku 2013.

Foto: Profimedia.cz

Do boje s gigantem IBM vytáhl Apple již v plné síle v roce 1984 s "chytrým" Macintoshem, který zaujal především rozvinutým grafickým rozhraním. Přesto se však tento model nedočkal předpokládaného úspěchu, což znamenalo nejen pokles zisků, ale především rozbroje uvnitř firmy. Jejich výsledkem byla rezignace obou zakladatelů, kteří Apple přenechali manažerovi Johnu Sculleymu.

Tomu se podařilo dostat Apple zpátky na výsluní, když uvedl na trh vylepšený Macintosh II. Začátek devadesátých let se pak nesl ve znamení konkurenčních bojů s IBM, kteří vyrukovali se silným spojencem – Microsoftem. S takovou dvojicí se Sculley nemohl měřit, a tak v roce 1993 na svůj post rezignoval.

Počítač Apple 1

Foto: Profimedia.cz

Počítač Apple II

Foto: Profimedia.cz

Jobs se vrátil

To byla jasná příležitost pro Jobse, jenž přišel s novým operačním systémem Mac OS X. Opětovný vzestup společnosti nastartoval v roce 1998 model iMac, který zahájil novou generaci počítačů. Vylepšená obchodní strategie a především nová technologie a produkty zajistily Apple přední postavení na trhu. A to trvá prakticky až dodnes.

Jobs vydržel v čele firmy až do srpna 2011. Tehdy uvedl, že již není schopen vykonávat povinnosti generálního ředitele. Ve společnosti Apple však i nadále působil, protože byl jmenován předsedou správní rady.

O dva měsíce později, v říjnu 2011, zemřel ve svých 56 letech po letitém boji s rakovinou slinivky. Ve vedoucí pozici jej vystřídal Tim Cook.

Steve Jobs s multimediálním přehrávačem iPod, který si odbyl premiéru v roce 2004.

Foto: Profimedia.cz

Nejdůležitější milníky za čtyři dekády

V čtyřicetisekundovém videu zástupci společnosti Apple vzdávají pouhými popisky hold těm nejdůležitějším milníkům v historii jablečného gigantu. Vystačí si přitom s pouhými názvy, mezi kterými nechybí názvy Mackintosh, iPhone, iPad či Safari.

Přehled hlavních událostí v 40leté historii této americké společnosti, která má v logu nakousnuté jablko, naleznete v tabulce níže:

1. dubna 1976 - Tři počítačoví nadšenci Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili v kalifornském Cupertinu společnost Apple Computers. Na trh zanedlouho uvedli počítač Apple I za cenu 666,66 dolaru.
1977 - Pod názvem Apple II představili veřejnosti první sériově vyráběný osobní počítač. Zaznamenal okamžitý úspěch.
1983 - Pomocí ikon na obrazovce se ovládal přístroj Lisa. Revoluční novinka v oblasti komerčních počítačů využívala takzvaného grafického komunikačního rozhraní. Její cena byla ale příliš vysoká – 10 000 dolarů.
1984 - Na pultech obchodů se objevily první kusy z legendární řady počítačů Macintosh. Měly diskovou jednotku a ovládaly se pomocí myši.
1985 - Po sporech ve vedení odešel z Apple Steve Jobs.
1986 - Prezidentem společnosti se stal John Sculley. Jobs si založil vlastní počítačovou firmu NeXT a odkoupil filmové studio Pixar od George Lucase.
1996 - Apple koupil NeXT a z Jobse udělal poradce.
1997 - Steve Jobs se vrátil do vedení společnosti Apple, která balancovala na pokraji bankrotu.
1998 - Apple vsadil na design a představil zákazníkům barvami hrající počítač iMac, který se stal se kultovní záležitostí.
1999 - Do obchodní sítě se dostal další přístroj od firmy s logem vykousnutého jablka - přenosný počítač iBook.
2001 - S hudebním přehrávačem iPod prorazil Apple i na trhu spotřební elektroniky. V kalifornském Palu Altu otevřela firma svůj první kamenný značkový obchod.
2003 - Spuštěn internetový obchod Apple iTunes s hudbou.
2007 - Na trh multifunkčních mobilních telefonů byl uveden iPhone, ovládaný pomocí dotykové obrazovky.
2009 - Nemocný Jobs si vzal na pět měsíců zdravotní volno a podstoupil transplantaci jater.
2010 - Představena další novinka – tablet iPad.
2011 - Steve Jobs zemřel ve svých 56 letech na rakovinu.
2015 - Apple uvedl na trh první produkt nové kategorie pod vedením generálního ředitele Tima Cooka, kterým se staly hodinky Apple Watch. Cook v roce 2011 nahradil v čele podniku Steva Jobse, který brzy poté zemřel.
Zdroj: ČTK 

Související témata:

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků