Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Miloslav Fišer, Novinky

ČOI dala ve druhém čtvrtletí e-shopům pokuty za 1,3 miliónu korun

Pokuty v hodnotě 1,27 miliónu korun uložila Česká obchodní inspekce (ČOI) ve druhém čtvrtletí za porušení předpisů internetovým obchodům. Nejvyšší z celkem 269 pokut dostaly hobbyeshop.cz, mobilyatablety.cz a okay.cz. Nedostatky inspektoři zjistili v 90 procentech kontrol, což je jich o pět procentních bodů víc než na začátku roku. ČOI se při kontrolách zaměřuje na problematické e-shopy.

Ilustrační foto Foto: Miloslav Fišer, Novinky
ČOI dala ve druhém čtvrtletí e-shopům pokuty za 1,3 miliónu korun

ČOI se při kontrolách nejčastěji setkávala s porušováním zákona o ochraně spotřebitele. „Konkrétně se jednalo o klamavé obchodní praktiky, které prodejci při této formě obchodování dlouhodobě používají. Provozovatelé internetových obchodů v mnoha případech neinformují spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů," uvedl ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Z 277 uskutečněných kontrol inspektoři ve 250 případech zjistili porušení zákonných povinností. Kontroly se zaměřily na rizikové obchody a vycházely i z podnětů spotřebitelů, kterých přišlo 1370. „Vysoký podíl kontrol se zjištěním nelze považovat za stav elektronického obchodování v rámci celé ČR,“ dodal mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Nejvyšší pokuty dostali provozovatelé tří webových portálů. Hobbyeshop.cz ve výši 50 000 Kč za porušení zákonné povinnosti vytvořit podmínky pro výkon kontroly ČOI a poskytnout kontrolujícím potřebnou součinnost. E-shop mobilyatablety.cz dostal pokutu 40 000 Kč za prodej nebezpečného výrobku, který mohl elektrickým proudem poškodit zdraví spotřebitele, a okay.cz pokutu 40 000 Kč. Prodávající v době nabídky výrobku nezajistil písemné informace o vlastnostech výrobku, způsobu užití, údržbě a o nebezpečí v českém jazyce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků