Hlavní obsah
Vizualizace nové stanice ZPS na letišti Karlovy Vary. Foto: KÚ Karlovarského kraje

Co umí vaše PC 18/2004 - Umíte kouzlit s vaším pevným diskem?

Seriál plný rad pro vaše programy a internetovou poradnu vám Novinky.cz přináší každý čtvrtek. Dnešní díl obsahuje přiblížení funkcí programu Partition Magic 8.0.

Vizualizace nové stanice ZPS na letišti Karlovy Vary. Foto: KÚ Karlovarského kraje
Co umí vaše PC 18/2004 - Umíte kouzlit s vaším pevným diskem?

Co program umí?

  • vytvoří nový diskový oddíl
  • smaže diskový oddíl
  • změní velikost diskového oddílu
  • spojí či rozdělí diskové oddíly
  • smazaný diskový oddíl můžete zase obnovit, pokud již nebyl přepsán

 

Dále můžete vzájemně mezi sebou převádět různé souborové systémy. Můžete např. konvertovat diskový oddíl FAT na FAT32 či NTFS, FAT32 zpět na FAT, NTFS na FAT či FAT32 a pod operačním systémem Windows 2000 Professional FAT32 na NTFS. Podporovány jsou i disky s kapacitou nad 20 GB. Výhodou verze 6.0 je zobrazení stromové struktury všech vašich disků. Pokud spravujete nějakou počítačovou síť, pak se vám bude hodit funkce ovládání vzdáleného disku pomocí agenta přes TCP / IP spojení.

Drtivá většina uživatelů jistě ocení také zobrazení všech operací, které se budou provádět a možnost jejich editace. Program podporuje následující souborové systémy a umí s nimi pracovat: FAT, FAT32, Linux ext 2, Linux SWAP, NTFS a HPFS. Aplikace běží pod všemi dostupnými verzemi Windows, tj. pod Windows 95/98, Windows 2000 Professional, Windows Millennium Edition a NT 4.0, Windows XP.

Za PartitionMagic 8.0 zaplatíte 69.95$, za upgrade 29.95$.

Co k programu dodat?

Bojíte-li se, že nedokážete disk rozdělit, nezoufejte! I na to tvůrci mysleli, a tak do programu implementovali 5 pomocníků (kouzelníků). Ti vám pomohou s tvorbou nové partition, změnou její velikosti, redistribucí volného místa a dokonce i se spojením či kopírováním oddílů. Rozhodně tedy doporučuji tento produkt alespoň vyzkoušet...

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dobrý den,

líbí se mi Vaše články o nových ovladačích pro PC. Jen bych chtěl poprosit o radu, jaký je správný postup inovace ovladače základní desky. To bývá pro běžného uživatele někdy neřešitelný problém. Já bych si rád obnovil ovladač na desce, ale chci se vyhnout problémům. Mám VIA KT333 MSI desku.

Předem děkuji a jsem s pozdravem,
Bc. Tomáš Kabát

Vyjádření: Dobrý den, inovací základní desky myslíte nejspíše inovaci verze BIOSu. I když řada lidí teď se mnou bude nesouhlasit, dovolím si tvrdit, že nyní již funguje poměrně bez problémů funkce Live Update, kterou poskytuje jak MSI, tak i například ASUS. Stáhněte si tedy ze stránek MSI program MSI Live Update 3 a jím to inovujte.

Dobrý den,

mám na svém notebooku nainstalovány XP HOME EDITION. Z internetu jsem si stáhl a nainstaloval ACDSee 4.0 a potom ještě do toho češtinu. Po restartu počítače, když kliknu na kteroukoliv ikonu na monitoru či na spouštěcí soubor ve WinComu 5.0 (ten se mi podařilo spustit až po několikerém obcházení ikon atd...), se mi nespustí program který chci (Word, Excel, Callida...), ale naskočí ACDSee. Zřejmě se přepsaly všechny soubory na to, aby je spouštěl program ACDSee 4.0.
1/ Proč to udělal?
2/ Jak se toho zbavit?
Návrh našeho správce sítě "format C" mne netěší...!!!

Děkuji za pomoc,
Antonín Janota

Vyjádření: Mathew radí, že problém bude asi s asociací souborů, která vznikla při instalaci ACDSee. Zkuste se kouknout do "nastavení" (preference) - a najít tam něco ohledně těch asociací
souborů, a protože ikona, je grafický soubor tak to takhle blbne."

Mám dotaz, pokaždé když mi startují XP, tak mi nastartuje i přehrávač Mediaplayer. Takže po každém startu ho musím vypínat. Poradíte??

Děkuji Pavel

Vyjádření: Pan Mgr. Gabriel Břenka: "Zdravím, aby se Media Player nespouštěl, tak je třeba buď v položce Start-Všechny programy-Po spuštění vymazat zástupce Media Player nebo spustit příkaz msconfig (Start-Spustit-msconfig), otevře se Nástroj pro konfiguraci systému a vybrat záložku Po spuštění a tam najít položku Windows Media Player (wmplayer.exe)."

Dotazy k vyjádření

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak mohu několik hudebních CD v běžném formátu vypálit na jedno CD ve formátu MP3. Používám program Nero.

Děkuji, Dagmar Fojtů

Dobrý den,

prosím o radu ohledně programu Excel 97/Excel 2000. Kdysi jsem si udělal pár tabulek a u několika rozsáhlejších tabulek jsem nějakým způsobem zařídil, že buňky v prvním řádku jsou stále vidět při rolování listem dolů. Teď bych chtěl udělat totéž u několika dalších tabulek, ale nevím jak jsem to tenkrát udělal. Dělal jsem to totiž podle nějakého počítačového časopisu, ale nevím již jakého. V jisté knížce Office 97 jsem se dočetl o funkci "ukotvení příček", ale to mi ukotvuje jinak a jiné buňky, než bych chtěl. Jestli je to ono, tak jak to udělat - kam dát kurzor či jaké buňky označit? Nebo je to snad nějaké makro?

Děkuji za odpověď, Petr Hodinka

Dobrý den,

nevím kdy a jak to začalo, ale vždy, když zadám do exploreru špatnou adresu, tak se mi objeví klasický dialog SERVER NELZE NAJÍT a další kecy. Ale pak se mi prohlížeč začne logovat na jakýsi smart-finder.biz/1524/ toto se děje naprosto VŽDY. jak se toho zbavím?

Díky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků