Hlavní obsah
Kameny obložená strouha - Masarykův lánský potok Foto: Vratislav Konečný

Co umí vaše PC 07/2004 - Zřiďte si zdarma svůj elektronický podpis(2)!

Díky internetu, jsme si stále blíže a geografická vzdálenost se stává zanedbatelná. Vývoj jde rychle kupředu a lidé si začínají zasílat stále více důvěrnější data, která by měla po úspěšném přenosu skončit pouze v rukou příjemce. S rychlým vývojem se ale také zvětšují bezpečnostní rizika. Potlačovat je můžeme například elektronickým podpisem(pokr.)

Kameny obložená strouha - Masarykův lánský potok Foto: Vratislav Konečný
Co umí vaše PC 07/2004 - Zřiďte si zdarma svůj elektronický podpis(2)!

Když minulý týden vyšel 6. díl seriálu Co umí vaše PC, vznesla se na mě spousta dotazů. Proto i v tomto článku se ještě budu věnovat elektronickému podpisu a pokusím se některé dotazy zodpovědět.

V názorech se objevilo, že tento certifikát nelze použít pro komunikaci s úřady. Ano, to je pravda, například pro elektronické podání daňového přiznání si budete muset zaplatit certifikát od První certifikační autority. Tento certifikát lze využívat pro komunikaci v obchodní sféře (s elektronickými obchody) či pro zašifrovanou komunikaci s přáteli či klienty.
Jak zamezit tomu, aby si někdo neudělal certifikát s mým rodným číslem? Na jedno rodné číslo lze vytvořit pouze jeden certifikát, proto pokud ho již máte, obávat se nemusíte. Pokud ne, pak při samotné registraci procházíte bezpečnostním krokem, kdy je vám na email, který má být v certifikátu uveden, zaslán link pro autorizování. Pokud si ale dotyčný uvede jiný e-mail, je tento krok k ničemu. Ovšem pak certifikát ani neoznačuje vás. Jak jsem již uvedl, tento certifikát se víceméně nevztahuje plně k vaší osobě, spíše k vašemu e-mailu. Potvrzuje, že byl zaslán z vaší e-mailové adresy. Pokud byste ale chtěli, aby se vztahoval k vaší osobě a k takovýmto možným zneužití nemohlo dojít, existuje také řešení.            

V názorech k článku se objevilo: "Autor v dobrém úmyslu přiblížit problematiku elektronického podpisu širšímu publiku bohužel zcela zanedbal jednu zásadní a nezbytnou složku elektronického podpisu - jeho důvěryhodnost. Postupem, který autor navrhuje se podepsaná strana může vydávat fakticky za kohokoliv. K tomu, aby takovýto elektronický podpis měl svoji váhu, je nezbytné, aby při generování certifikátu došlo k věrohodnému ověření totožnosti žadatele (to běžně provádí tzv. registrační autority, žadatel zde předloží své doklady)". To je pravda, pokud se spokojíte s tím, že v certifikátu budete mít uveden pouze váš e-mail (vyz. výše). Ovšem na druhou stranu i Thawte má tzv. registrační autority a to v podobě notářů, proto s tímto názorem nemohu také souhlasit.
Notář je osoba vázaná na společnost Thawte, která jí plně důvěřuje. Seznam notářů naleznete, pokud zadáte tuto webovskou adresu: https://www.thawte.com/cgi/personal/wot/directory.exe (budete požádáni o vaše jméno a heslo). Pro Českou republiku jsou v současné době 3 notáři, přičemž 2 poskytují své služby zdarma a 1 za 250 Kč. Notář po ověření vaší identity (občanský průkaz) vám přidělí mezi 10-35 body. Pro zobrazování jména v certifikátu potřebujete alespoň 50 bodů, proto musíte navštívit minimálně 2 notáře. Pokud získáte 100 bodů (v našich podmínkách leda navštívením notáře v zahraničí), můžete se i vy stát notářem a ověřovat ostatní uživatele.

Kde nastavím vlastnosti certifikátu?

Jak budete certifikát používat při podepisování elektronických zpráv? Nejprve musíte daný certifikát přiřadit určitému poštovnímu účtu. Jelikož většina uživatelů používá Outlook, uvedu postup na tento program. Ale i u většiny jiného softwaru je to podobné. Spusťte Outlook a v menu Nástroje vyberte Možnosti a záložku Zabezpečení. Zde klikněte na tlačítko Změnit nastavení nebo jen Nastavení. Zde v položce Formát zabezpečených zpráv vyberte S/MIME a v Podpisové osvědčení vyhledejte váš certifikát a potvrďte OK. Pokud není již zatrženo, zatrhněte Přidat digitální podpis do odesílaných zpráv a Při odesílání podepsané zprávy odeslat podepsanou zprávu bez nutnosti ověření a vše potvrďte OK. Nyní máte váš certifikát nastaven a příjemce vaší pošty si může být 100% jistý, že odesílatelem jste vy a že vaše zpráva nebyla během přenosu poškozena. Zpráva se dá ovšem také zašifrovat, a to vámi použitým šifrovacím klíčem o určité délce, což zajistí, že její obsah nikdo nepřečte, tedy krom pravého příjemce. Příjemci ovšem nejprve musíte poskytnout svůj certifikát bez soukromého klíče, aby vaši zprávu rozšifroval. Zašifrovanou zprávu pošlete tak, že při psaní nové zprávy klinete na možnosti, kde zatrhnete Zašifrovat obsah zprávy a přílohy a po odeslání se zpráva stává pro cizí oči nepřečtenou.

Jak vyexportovat certifikát bez soukromého klíče?

1) Spusťte MS Internet Explorer
2) V menu Nástroje klikněte na položku Možnosti internetu...
3) Zde přejděte kliknutím na kartu Obsah
4) Dále klikněte v kategorii Certifikáty na položku Certifikáty...
5) Zde ve složce osobní by měl být umístěn váš certifikát. Pokračujte kliknutím na Exportovat
6) V následujícím dialogovém okně zvolte Ne, neexportovat soukromý klíč
7) Vyexportovaný certifikát předejte osobě, která ho potřebuje
8) Daná osoba certifikát nainstaluje na svém počítači

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

Dotaz 52:
(petra@takac.cz)

Dobrý den, máme Win XP Prof. a chtela bych poradit, zda pri castém psaní dopisu ve Wordu lze tzv. inteligent. znackou v okénku ADRESA nakopírovat kontakty z adresáre outlook,. (vybírat z adresáre kontaktů)

Nekde jsem slysela, ze to jde, abychom nemuseli skákat do adresáre a zkopírovat adresu do wordu, ale bohuzel nevím jak, Neví to ani nás správce síte....

Díky za prípadnou radu, Petra Suvova

Vyjádření: Spusťte MS Word a zde v menu klikněte na Nástroje, dále pak na Možnosti automatických oprav... a následně na Inteligentní značky. Zde musí být zatrhnuto povolení používat tyto značky a navíc zde můžete přidat již vámi zmíněny adresář MS Outlooku.

Zdravím a obracím se s prosbou o radu. Používám OS W98SE a v posledních dnech se vyskytuje problém, kdy při spouštění nebo ukončení některé aplikace se zobrazí hlášení v bílém okně na černém pozadí např.
Mntask aplikace porušila obecnou ochranu v modulu MMSYTEM.DLL na nadrese 0004:00000502
s možností ZAVŔÍT nebo IGNOROVAT
Po použití ZAVŘÍT následuje modrá obrazovka s podobných obsahem a možností restartu, což prakticky nejde a je třeba PC nekorektně vypnout a znovu se Scandiskem spustit.
Tento problém se objevuje nepravidelně a nevím, zda jej lze odstranit nebo bude nutné zformátovat harddisk. Používám některé programy,které pracují v OS DOS a lze je spouštět pod Windows.
V PC technice nejsem příliš zběhlý a pokud je to možné prosím napište.
Díky.

Tony.

Vyjádření: Doporučuji reinstalaci. Pokud to bude dělat i nadále, může se jednat také o poškozený či špatně "zapojený" hardware.

Dotaz 54:
(rozs@volny.cz)

Poridil jsem si do pocitace ke sve AGP graficke karte Microstar
GeForce2 starou PCI S3 Virge a doufal jsem, ze pak budu mit 2 monitory. Ale Virge se nainstaloval s chybou - nejde inicializovat a mam monitor stale jen jeden. Prosim poradte mi co s tim.

System - WinXP Prof.

Dik Filip

Vyjádření: Pro zobrazení dvou monitorů vám stačí grafická karta s TV výstupem. Pomocí vlastností pak nastavíte, aby se chovala jako 2 monitory.

Dotazy k vyjádření

Prosím o radu jak vytvořit CD-ROM s uloženými soubory fotografií a prohlížečem fotografií tak, aby po vložení do CD mechaniky naběhl automaticky prohlížeč. Pokoušel jsem se vytvořit soubor Autorun.inf ale nefunguje to.
Děkuji

Dobrý den,
mám Win XP Home a jsem sním celkem spokojena. Při zadání potřebného tématu do vyhledávače a kliknutí na HLEDEJ se mi oběvilo několik odkazů -to je v pořádku,ale při pokusu o otevření některých odk. se mi objevilo upozornění že nejde otevřít, protože ve svém prohlížeči nemám JavaScripty... Prosím jsem začátečnice, ale potřebuji otevřít ony odkazy..! Mohla bych poprosit o pomoc -jak a kde k JavaScriptům přijít a mít je brzo na místě kam patří,kde je si stáhnout a kam nainstalovat..,informace PROSÍM "po lopatě". Doufám že mi někdo hodný pomůže...
Snad můžu poděkovat předem.

Ahoj,

potřeboval bych poradit s ovladačem grafické karty. Nainstaloval jsem na počítač (PIII 533, 256MB RAM) Windows XP Prof. a od té doby se systém cca do 5 minut po nastartování sám restartuje s nahlášením závažné chyby týkající se graf. karty S3 Savage 4 (8MB). V nastavení karty je ale uvedeno, že ovladač (Microsoft)pracuje správně. Firma S3 Graphics ovladače na Win XP již na svých stránkách k této kartě nenabízí. Zkoušel jsem stáhnout jiné ovladače z Internetu, ale po spuštění se objeví hláška, že instalaci nelze dokončit a ať se podívám do souboru 3setuplog.txt, ze kterého toho ale moc nevyčtu a soubory ovladačů se nerozbalí, tak abych je mohl aktualizovat ručně. Je to problém těch ovladačů nebo nějaké nastavení systému Existuje nějaké jiné řešení.

Díky moc za radu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků