Hlavní obsah
Foto: Ondřej Záruba

Co umí vaše PC 01/2004 - ICQ

V dnešním prvním díle roku 2004 se můžete seznámit s komunikačním programem, řekl bych i troufale nejrozšířenějším, jenž se nazývá ICQ...

Foto: Ondřej Záruba
Co umí vaše PC 01/2004 - ICQ

Program ICQ patří k jedněm z řady komunikačních programů, které slouží k rychlému zasílání zpráv přes internet, ale nejen to - funguje zde i videopřenos, internetové volání, sdílená tabule, zasílání souborů a mnoho dalšího. Po nainstalování ICQ vás nejprve program vyzve k vyplnění registrace vaší osoby, při níž vám registrační centrála vystaví jedinečné UIN číslo (univerzální internetové číslo), které vlastníte pouze vy.

Během procesu evidence také zadáte, jaké informace o vás mají být pod daným číslem UIN přístupné širé veřejnosti. Ve svém programu máte svůj tzv. kontakt list, do kterého si můžete z centrálního kontaktového listu zkopírovat např. vaše známé, kolegy z práce, ostatní členy vaší rodiny apod. ICQ si umístí do tzv. System tray only (vedle systémového času) kytičku, která charakterizuje váš stav.

Pokud je zelená - znamená to, že jste připojen k síti internet a pokud je červená - znamená to, že jste ve stavu off-line, tedy že nejste připojen k internetu. Výhodou tohoto programu oproti jiným, je hlavně jeho indikace osob - u každé vidíte, zda se právě nachází ve stavu off-line či on-line (tedy, že s danou osobou můžete komunikovat, ať už písemně či hlasově). Tuto indikaci v podobě ikonky můžete umístit na vaše webové stránky - každý uživatel bude vědět, zda jste právě připojen k internetu a může s vámi navázat spojení v reálném čase.

Samotný program lze stáhnout z www.icq.com. Mimo originálního ICQ existuje i řada alternativních programů, které dokáží pracovat s vaším UIN číslem, dokonce se v poslední době objevila i aplikace pro mobilní telefony (zde se komunikuje přes GPRS). Na PDA naleznete ICQ již běžně.

Jak nalézt osobu k popovídání?

Ve spuštěném programu kliknete na tlačítko Find Users, přičemž se vám následně otevře dialogové okno pro zadání parametrů vyhledávání.

Můžete volit vyhledávání podle pohlaví, věku, země, křestního jména a příjmení, přezdívky, jazyku, jakým hledaná osoba hovoří, bydliště, e-mailu a dalších parametrů. Vždy někoho určitě najdete. Dobré je také nechat v tomto okně zatrženou položku Show Only Online Users - ta zajistí, že se vám zobrazí ve výsledku hkledání pouze ti uživatelé, co jsou právě připojení k internetu.

Jak přidat osobu do svého kontakt listu?
Místo na Find Users kliknete na levější tlačítko Add. V otevřeném okně si zvolíte, podle jakého znaku chcete uživatele přidat. Na výběr máte hledání podle UIN, přezdívky, jména či příjmení nebo také e-mailu. Vepíšete tedy do kolonky např. UIN číslo a kliknete na Add. Uživatel bude ihned přidán do kontakt listu. Může ale také nastat situace, že budete muset nejprve požádat o autorizaci - na to ovšem budete včas upozorněni.

Jak zobrazit to, co jste už napsal?
V okně, ve kterém komunikujete s druhou osobou, stačí, pokud kliknete na tlačítko History. A hned máte přehled o tom, co jste napsali či co napsala daná osoba vám.

Jak zobrazit informace o cizím UIN?
V okně, ve kterém bylo i předchozí tlačítko History, je i malé tlačítko i (User's details). Naleznete ho v pravé části rohu. Po kliknutí na něj se vám zobrazí všechny dostupné informace o daném uživateli, co on povolil.

Otravuje vás někdo?
Pak ho můžete ignorovat. Stačí, když v hlavním okně kliknete na Main, dále v podnabídce na Security Privacy Permissions a následně zvolíte z nabídky menu Ignore List. Zde uživatele přidáte a již vám od něho nepřijde ani zpráva.

Jak posílat dotaz?

Své dotazy můžete zasílat e-mailovou zpávou na adresu mar.betka@wo.cz s tím, že do předmětu této zprávy je NUTNÉ uvést slovo PORADNA. Popřípadě stačí kliknout na nadpis PORADNA, který je v každém díle, a adresa i předmět se vám vyplní sám.

Jak odpovědět na dotaz?

Stačí, pokud kliknete na nezodpovězený dotaz, tím se spustí váš poštovní program a vy budete moci zaslat odpověď na daný problém. Pokud nemáte nastaveného poštovního klienta, odpovědi můžete zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, přičemž do předmětu zprávy, prosím, uveďte vždy Poradna - Odpověď xx (kde xx je číslo dotazu). Pokud bude vaše rada řešit aktuální problém čtenáře, bude po zpracování zařazena jako Vyjádření. Pokud již byl dotaz zařazen v dalším díle do kategorie zodpovězené dotazy a vy přesto chcete zaslat další doplňující radu, můžete. Ale učiňte tak již na adresu daného tazatele, která je u každého zodpovězeného dotazu uvedena.

Zodpovězené dotazy

prosím můžeš mi poradit, v čem může být problém s mým notebookem?
Začal mi "sám od sebe" dělat jednu věc a je to (mám dojem) čím dál horší:
Končím práci, vypnu (zavřu) všechny otevřené/spuštěné programy a chci obvyklým postupem "Start" - "Vypnout" - "Co chcete udělat - Vypnout" vypnout počítač. Dřív to bylo za 3, 4 sekundy vypnuté. Teď? Zmizí pozadí obrazovky, objeví se celá modrá plocha (bez kurzoru, ničeho...) a počítač čeká, čeká, většinou začne hučet větrák... a to trvá třeba 5 minut a teprve pak se vypne. Někdy se ale nedočkám a vypínám ho "natvrdo" , což je samozřejmě nedobré, po startu se pak počítač dlouho kontroluje atd atd... Nevíš, v čem by mohl být problém?

Vyjádření: Pan iv93611 radí: "Předpokládám, že se jedná o w98. Domnívám,se, že jsou tři možnosti:
1. Běží nějaký program, který neumí windows rychle ukončit. Zkontroluj všechny programy, které jsou spuštěny (např. utilitou PrcView - http://www.prcview.com/ ). Pokud nevíš, k čemu jednotlivé spuštěné programy jsou, můžeš metodou pokus/omyl postupně vždy jeden z nich ukončit (klikneš pravým tlačítkem a zvolíš Kill) a zkusit vypnout počítač. Až narazíš na ten "pravý", tak je nutno zjistit, co je to zač a zda ho potřebuješ, případně proč vůbec je spuštěn a kdy se spouští (patrně po startu).

2. Pokud začne hučet větrák, znamená to, že procesor je dost zahřátý. Buď vykonává nějakou činnost (asi něco podle bodu 1), nebo teplotní čidlo špatně snímá, hlásí vysokou teplotu a počítač nedovolí vypnout dokud se nezchladí.

3. Je-li notebook používán v síti, může být problém v tom, že windows předpokládají nějaké neuzavřené relace a tak nechtějí ukončení povolit.
Těch možností může být i více, ale bez podrobnějšího popisu co je v notebooku nainstalováno a jak, nemohu jinak poradit.

iv93611
iv93611@mail.ru".

eNeN: "mozne dva duvody dlouheho zavirani woken 1) pokusy o ukoncovani sitovych sluzeb (je-li sit instalovana ale momentalne nezapojena nebo problemova) 2) odchazi pevny disk - doporucuji dukladne proverit povrch systemoveho oddilu (bohuzel overeno vlastni praxi - popis v dotazu PRESNE vystihuje chovani XP pred definitivni havarii) * poznamka: neni-li zvlastni duvod proti, je u notebooku mnohem vyhodnejsi nastavit hibernaci aktivovanou priklopenim displeje * eNeN"

Dotaz 35:
(vitak@volny.cz)

Dobrý den, mám dotaz: do svého počítače jsem nainstaloval XP. Bohužel jeden progam a to účetnictví lze spouštět jen v DOSU. Jaký je nejvýhodnější postup při přepnutí z XP do DOSU?
Zatím používám spouštěcí diketu pro DOS , ale je otravné stále restartovat PC. Děkuji za odpověď.. Viták Vl.

Vyjádření: Michal Juřica: "No potom existují programy pro emulaci počítače. Ve winXP, nainstalujete a vyvoříte si imaginární systém s Dosem. Pak jedním tlačítkem vám v XP naběhne DOS jako další aplikace a jsou přístupné i porty a mechaniky. Jeden z programů lze nalézt na http://www.vmware.com/ . Jenom nevím jestli existuje něco podobného i zdarma.
S pozdravem Michal Juřica".

iv93611: "Spouštění DOS programu ve wXP:
Postup je poněkud kopmplikovaný, protože DOS programy jsou různě staré a různě napsané, některé mají problémy s grafickým zobrazením pod wXP.
Nezbude, než laborovat s nastavením, ale při troše trpělivosti to jde.

Pokud lze vůbec pod wXP váš program spustit (t.j. pokud to nevyhodí nějakou chybovou hlášku), tak nejprve vytvořte na ploše zástupce onoho programu.
Po vytvoření klikněte na tohoto zástupce pravým myšítkem a zvolte Vlastnosti. Ukáže se okno se sedmi kartami. Nastavte požadované vlastnosti,
m.j.: Na kartě Program v rozbalovacím seznamu "Spustit:" (poslední dole) dejte "V maximalizovaném okně" a pod tím zrušte zaškrtnutí u "Při ukončení zavřít". Na kartě Obrazovka zvolte Využití - Celá obrazovka.

Nyní okno zavřete a spusťte poklepáním na zástupce svůj program. Měl by se zobrazit přes celou obrazovku. Je-li tomu tak, je hotovo. Snad pouze zaškrtnout ve vlastnostech "Při ukončení zavřít"
Pokud je zobrazeno okno přes celou obrazovku, ale program samotný je pouze v horní polovině obrazovky, pak pokračujte takto:
Ukončete program a znovu vyvolejte vlastnosti zástupce. Na kartě Program změňte položku Spustit: na V normálním okně, zavřete okno vlastností a zase spusťte program. Nyní poběží pouze v okně. Klikněte myškou na ikonku v levém horním rohu okna a z menu zvolte Vlastnosti. Na kartě Možnosti vyberte v "Možnosti zobrazení" Celá obrazovka. Dejte OK a vyskočí okno s dotazem, zda nastavit pouze pro toto okno, nebo pro všechna - zvolte Pouze pro toto okno.
Zkontrolujte, jak program vypadá. Je-li OK, pak tento postup zopakujte a po dotazu dejte Uložit vlastnosti pro další okna se stejným názvem. Ale ono to asi ještě nepůjde...
Tedy znovu spustit program v okně, kliknout do levého horního rožku a na kartě Rozvržení zkoušejte laborovat s hodnotami. Předtím doporučuji poznamenat si někam původní hodnoty. Rovněž zkoušejte změnit písmo na předchozí kartě Písmo. Celý postup zkoušejte tak dlouho, až nastavíte vám vyhovující vzhled celého programu. Až to bude podle vašich požadavků, tak viz poslední věta předchozího odstavce.
Pak ještě znovu vše odzkoušet, na ploše kliknout znovu pravým na zástupce a Vlastnosti, karta Program, položka Spustit V Maximalizovaném okně a mělo by být hotovo.

Vím, že je to krkolomný postup, ale opravdu jsem nenašel jednoduchý a hlavně univerzální postup pro všechny DOS programy. Je to i o trpělivosti...

iv93611
iv93611@mail.ru"

Dotaz 36:
(jirize@post.cz)

Pokud mám na notebooku s WIN XP Prof. jako výchozí nastavenou sdílenou tiskárnu z jiného pc a nejsem zrovna připojen do sítě (Windows, TCPIP), padá mi MS Word i WordPad do chyby Windows (chcete odeslat do MS,...). První pád přijde cca po 2-3min, pak se interval zkracuje. Nepomohl žádný Ugrade, není to hardwarem. Co s tím? Řeším to tak, že jako výchozí mám nainstalovanou nějakou libovolnou místní tiskárnu a až při tisku je přepínám na sítovou..

Vyjádření: Řešení, které používáte doposud, je asi nejlepší. Chyba je v operačním systému, proto bych rozhodně zkusil kontaktovat Microsoft a poslal mu kopii výpisu chyby.

Dotazy k vyjádření

Vážený pane Betko,
mám OS Windows XP Home a vždy při uzavírání Microsoft Wordu ( a to jak křížkem, tak Alt+F4, nebo v menu "konec") tak vždy vyskočí hláška " Toto je neplatná měrná jednotka" - žlutý trojúhelník s vykřičníkem. teprve když odklepnu OK na této hlášce tak se program zavře. Jak to lze odstranit ? Z počátku to šlo uzavřít bez této hlášky objevilo se to až časem.

Na mém PC mě trápí dvě věci (procesor Celeron myslím 366). Po předělání systému z W 98 na Milénium se mi objevují dvě hlášky. Jednak po připojení Internetu (W Explorer) se po chvíli (různě, většinou několik minut) objeví okýnko s hláškou: "Proces Wuauclt způsobil chybu v souboru . Proces Wuauclt bude nyní ukončen. Pokud potíže přetrvají, zkuste restartovat počítač". Zavření okna nepomůže, hláška se okamžitě objeví znovu. Restartování to rovněž nevyřeší. Okno lze zavřít až po odhlášení z internetu. Druhá hláška znění "Proces Icsmgr způsobil chybu v souboru . Proces Icsmgr bude nyní ukončen. Pokud potíže přetrvají, zkuste restartovat počítač" se objeví vždy při vypínání počítače, které proběhne do konce až po zavření tohoto okna. Není to snad nic fatálního, ale pořádně to znepříjemňuje práci s PC. Poradíte mi, čím by to mohlo být a co by se s tím dalo dělat, aniž bych musel přeinstalovávat systém? Díky.

Dobrý den.

Nemohl byste mi, prosím, poradit? Mám problém s Windows XP - nemohu používat uživatele Administrátor. Koupil jsem si počítač s již předinstalovanými Win XP a zatím mi nikdo nedokázal poradit, co dělat. Ani hotline výrobce počítače.

Když kliknu na ikonu "Tento počítač" pravým tlačítkem a zvolím "Spravovat", vůbec tam nemám položku "uživatelé a skupiny". Ani ve správě uživatelů není uživatel Administrator uveden, ale když se ho snažím založit, tak Windows hlásí, že už existuje.

Najdu ho pouze v Ovládacích panelech - System - Profily uživatelů, ale tam s ním zase nemůžu nic udělat.

Na hotline výrobce mi tvrdili, že heslo jsem si musel zadat na začátku, ale XP po mě při prvním startu na 100% nic takového nechtěly. Jen chtěly, abych si založil svého uživatele. Ten se tváří jako že má práva "správce počítače", ale zřejmě to nebude tak žhavé, protože když jsem vytvořil druhého uživatele pro svého syna, se stejnými právy, tak jsme zjistili, že nemůžeme navzájem používat programy, které instaloval ten druhý, což je už zcela na prd...

Zkoušel jsem hledat programy pro změnu hesla Administratora, ale nalezený Passware Kit bez zaplacení nechtěl fungovat a jiné free jsem nenašel. Potřeboval bych to nějak vyřešit, protože mi Win XP dělají ještě jednu nepříjemnou neplechu - při přetažení souboru myší do jiného adresáře se mi někdy tento soubor zcela zablokuje a nelze s ním už dělat vůbec nic. Přitom fyzicky na disku je a když jsem disk připojil jako druhý do stroje s Linuxem, tak byl soubor normálně přístupný. Údajně by se mohl nechat odemknout pod uživatelem Administrator, ale ten mi nefunguje. A bez něj nemůžu ani provést upgrade Windows, systém mi dovolí jen nainstalovat druhou instalaci Win vedle té první.

Nemohl byste mi, prosím, pomoci?

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků