Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Cloud je v kurzu, využívá jej drtivá většina IT společností

Více než 84 procent českých technologických firem má alespoň nějakou část své infrastruktury v cloudu, tedy dostupnou přes internet. Z těch zbývajících zvažuje přechod během příštího roku 52,4 procenta. Firmy využívají cloud hlavně pro ukládání interních dat, k zálohám při výpadku firemní infrastruktury a hosting firemních interních systémů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Revolgy, která poskytuje služby v oblasti digitální transformace prostřednictvím cloudové infrastruktury.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Cloud je v kurzu, využívá jej drtivá většina IT společností

Mezi poskytovateli vedou Amazon Web Services (52,7 procenta) před Google Cloud Platform (38,4 procenta). Výraznější oblibě se pak u firem těší ještě Microsoft Azure (29,5 procenta).

„Cloud je dnes pro většinu technologických firem naprostou samozřejmostí a svěřují mu proto celou firemní IT infrastrukturu, nebo alespoň určitý podíl. Již nějaký čas však není pouze doménou progresivních startupů, ale přechází na něj i velké korporace, které ještě donedávna tento krok z různých důvodů oddalovaly,“ uvedl výkonný ředitel Revolgy Miroslav Vlasák.

Většina firem (75,5 procenta) měla cloudovou infrastrukturu již od začátku. Ostatní měly zpočátku vlastní datacentrum (41,8 procenta), hosting serverů (34,2 procenta), tj. jejich pronajímání, a housing serverů (24,1 procenta), tedy umístění vlastních serverů v profesionálním datacentru. Hlavními argumenty, proč se firmy rozhodly na cloud přejít, byla především flexibilita (77 procent), tedy možnost snadno vytvářet nová prostředí a instalace.

„Rychlost připojení může být při přechodu a práci v cloudu velice limitujícím faktorem. Lidé si také stále neuvědomují, že pokud mám něco v nadnárodním cloudu typu AWS, Google, Azure, že v případě nějakého problému či nutnosti něco rychle řešit se nemají na koho obrátit. Nikdo jim neposkytne součinnost, kterou by v danou chvíli potřebovali,“ podotkl ředitel společnosti IDC-softwarehouse Karel Diviš.

Cloud je dnes podle Petra Loužeckého z firmy Algotech běžnou součástí IT služeb, jeho výhody oceňují firmy napříč segmenty, a to bez ohledu na velikost firmy. „Dle našich poznatků, jakožto lokálního českého poskytovatele, jsou prioritou dostupnost a bezpečnost dat či systémů, bezproblémová migrace a podpora. Nejběžnějším produktem jsou řešení na ukládání a zálohu dat, těsně následované prostředím pro interní firemní aplikace a aplikace jako služba,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků