Hlavní obsah

Cestujte hudebně: Test MP3 přehrávače SanDisk Sansa Clip

Přehrávače Sandisku měly vždy své vlasní kouzlo, které vzniká s jejich jedoduchými liniemi, poněkud zakolísá při ohledání materiálů, ale postupně mizí při porovnání kvality hudební reprodukce. Sansa Clip tuto hierarchii naštěstí vyvrací, neboť po zvukové stránce je na tom opravdu mistrovsky.

Cestujte hudebně: Test MP3 přehrávače SanDisk Sansa Clip

Většina přehrávačů firmy SanDisk podporuje rozšíření paměti o paměťové karty. Maličký Clip, který je soupeřem například Creativu Zen Stone, však slot na přídavnou paměť postrádá. U přehrávače nejznámějšího výrobce paměťových karet je to vysloveně překvapivé.

Seznámení se Sansa Clip

S rozměry krabičky od sirek, pěkným čtyřřádkovým displejem tecnologie OLED a dostatečně velkými ovládacími prvky zaujme Sansa Clip již na první pohled. Pořídit si jej můžete v pěti barevných provedeních. Interní paměť dosahuje kapaciti 1,2 nebo 4GB.

Název pro přehrávač vychází z užitečné sponky, která zabírá prakticky celou zadní stranu přehrávače. Její pomocí můžete přístroj jednoduše zavěsit na opasek u kalhot, na popruh batohu nebo kamkoliv, kam vás napadne. Sponka je dokonce odnímatelná, to pokud ji nepotřebujete.

Baterie v Sansa Clip je tradičně integrovaná, bez možnosti výměny. V minulosti jsem to vždy označoval za nevýhodu, ovšem dnes už jde o tak běžný jev, že se o nevýhodě proti konukrenci nedá hovořit. Baterie vydrží teoreticky až 15 hodin přehrávání. V reálném životě klesnete k dvanácti, i v závislosti na použitých sluchátkách.

Ovládání a nahrávání dat

Maličký Clip lze bez potíží ovládat jednou rukou. Jediná nepříjemnost plyne z umístění konektoru sluchátek přímo nad ovládání hlasitosti. Kdo používá sluchátka se zalomeným konektorem, ten nebude příliš nadšen. Přibalené špunty však mají konektor rovný, který změně hlasitosti nepřekáží, ovšem zase trčí do boku.

Většina nastavení a vyhledávání se odbude prostřednictvím pěticestného ovladače pod displejem. Ten je dostupný palcem, tlačítka nabízí akorátní velikost a kladou ideální odpor. Čtyřřádkový displej (grafický) potom zobrazuje slušnou porci informací, a tak je navigace skrz menu jednoduchá.

Horší je to s procházením písniček v paměti. Ty se řadí podle informací z ID3, názvy souborů nejsou podporovány. Ostatně nahrávání písniček do přehrávače je možné jen za pomoci softwarového přehrávače s podporou MTP (Media Player 10+, Winamp...), funkce Mass Storage je přítomna jen pro nehudební data.

Posloucháme hudbu

Překvapením pro mne byla kvalita reprodukce. Sansa Clip zvládá poměrně vysokou hlasitost, proto nebyl problém ani se studiovými sluchátky s vysokou impedancí. Ještě pozitivnější je, že ani při vysoké hlasitosti nedochází k výraznějšímu zkreslení zvuku, snad kromě výšek, jenže to vychází z vlastností formátu MP3. Bohužel bezztrátové FLAC nebo WMA lossless nejsou podporovány.

Pokud bych měl srovnávat, potom bych kvalitou zařadil Clip na úroveň přehrávačů Cowon iAudio, tedy k tomu nejlepšímu co můžete pořídit. A co víc, sluchátka v balení nejsou pro nenáročného posluchače vůbec špatná, takže je plno lidí ani nebude chtít vyměnit.

Hodnocení

Přehrávač hudebních souborů SanDisk Sansa Clip nabízí kromě kompaktních rozměrů a atraktivního vzhledu také velmi dobrý hudební projev a ergonomicky řešené ovládání. Nedostanete s ním v balíčku sice žádné pouzdro ani pásek na ruku, ty však zastupuje šikovná sponka na zadní straně. Výrobce poněkud nezvládl umístění konektoru sluchátek, hodila by se také možnost vypnout podsvícení ovládacích tlačítek.

Ve 2GB verzi seženete Sansu Clip za cenu přibližně 1 200Kč, která odpovídá kvalitě zpracování a nabídnutým dovednostem. Clip tak mohu doporučit všem, kteří hledají maličký MP3 přehrávač pro sportovní aktivity, nebo zkrátka každému, komu padl do oka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků