Hlavní obsah
V malírně divadla vzniká obří dinosauří puzzle. Foto: Veronika Jurčová

CeBIT 2004: Televize s vysokým rozlišením

První televizní kanál s vysokým rozlišením v Evropě vysílá již od ledna. Televizní přijímače schopné přijímat signál s vysokým rozlišením, takzvané HDTV, budou k vidění i na hannoverském počítačovém veletrhu CeBIT, který se veřejnosti otevře ve čtvrtek.

V malírně divadla vzniká obří dinosauří puzzle. Foto: Veronika Jurčová
CeBIT 2004: Televize s vysokým rozlišením

Televizní vysílání HDTV už začalo v Japonsku, Austrálii, Číně i v Koreji. V Evropě superostrý obraz představil Gabriel Fehervari, který od 1. ledna provozuje v belgickém Hove televizní kanál s vysokým rozlišením nazvaný Euro 1080. Zatím na něm lze sledovat hlavně klasické koncerty nebo opery. Drahá práva k velkým sportovním přenosům nebo hraným filmům zatím malý kanál nemá. Od 1. května se má situace začít měnit, kanál bude placený a předplatné do roku 2010 bude stát 200 eur (asi 6000 korun).

Euro 1080 je dceřinou společností produkční firmy Alfacam, která vysílá v Asii a Americe živé sportovní přenosy s vysokým rozlišením a novému trhu se přizpůsobují i konvenční televize. Například britská BBC a německá ZDF hodlají natáčet některé své pořady ve formátu vysokého rozlišení kvůli lepšímu uplatnění na světovém trhu, tvrdí týdeník Focus.

Německo zatím s programy HDTV nepočítá. Televizní společnosti by si totiž musely pronajmout dodatečné kapacity u provozovatelů satelitního a kabelového vysílání, přitom jen několik tisíc diváků má vybavení nutné k přijímání ostrých obrázků. K tomu je třeba zkombinovat televizor s plochou obrazovkou nebo projektor pro domácí kino se zvláštním zařízením pro digitální příjem, popřípadě s rychlým počítačem vybaveným vhodnou TV-kartou.

Průlom způsobí až mistrovství světa ve fotbale

Výrobci ale doufají, že průlom způsobí v roce 2006 fotbalové mistrovství světa v Německu. Mnozí fanoušci si kvůli němu koupí velké moderní televizory, které jsou schopny přijímat signál ve vysokém rozlišením. První HDTV přijímače s rozlišením 1920 x 1080 přijdou na trh do několika měsíců po skončení CeBITu a cenově dostupné budou jen pro malou skupinu lidí. I televizory s menším rozlišením ale podle expertů poskytnou velmi kvalitní ostré vysílání.

Bezplatně si HDTV vyzkoušet lze ale už teď, a to na internetu. Softwarová firma Microsoft umístila na internetovou adresu www.wmvhd.com několik hraných filmů, které si můžete stáhnout a přehrát v programu Media Player 9.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků