Hlavní obsah
Logo společnosti Apple Foto: Andy Wong, ČTK/AP

Brusel zkoumá, zda Apple nepotlačuje konkurenci v digitální hudbě

Evropská komise zjišťuje, zda se americká společnost Apple v rámci dohod s nahrávacími společnostmi nesnaží svým konkurentům na poli digitální hudby omezit přístup k hudebním nahrávkám a archívům. Napsal to ve čtvrtek britský list Financial Times s odkazem na informované zdroje.

Logo společnosti Apple Foto: Andy Wong, ČTK/AP
Brusel zkoumá, zda Apple nepotlačuje konkurenci v digitální hudbě

Výrobce telefonů iPhone se dohodami s hudebními firmami připravuje na spuštění vlastní služby hudebního streamingu, což je nabídka jednorázového poslechu rozsáhlého množství nahrávek za měsíční paušál nebo za přerušování reklamami.

Komise si podle zprávy vyžádala od několika nahrávacích společností a provozovatelů streamingu podrobnosti o jejich dohodách s Applem. Brusel má údajně obavy, že nejhodnotnější technologická společnost světa využije své velikosti, vlivu a styků, aby přiměla hudební značky rozvázat dohody s budoucími konkurenty, zejména s předním světovým hudebním streamingem Spotify.

EK může uvalit vysokou pokutu

Shromažďování informací je pro komisi pouze prvním krokem ve vyšetřování. Pokud komise zjistí, že se Apple dopouští nekalých praktik, může požadovat od firmy změny v chování a uvalit na ni vysokou pokutu. Zástupci Applu ani Evropské komise se ke zprávě agentuře Reuters nevyjádřili.

Apple se loni v USA mimosoudně dohodl, že ve sporu s americkými státy a spotřebiteli o nezákonné cenové úmluvy na poli prodeje elektronických knih zaplatí 450 miliónů dolarů (11,5 miliardy Kč). Americké úřady obvinily Apple a pět nakladatelů v roce 2012 z nezákonného spolčení za účelem zvyšování cen elektronických knih v době, kdy se Apple na jaře 2010 připravoval uvést na trh svůj tablet a elektronickou čtečku iPad a službu iBookstore.

Apple se loni dohodl na koupi kalifornského hudebního streamingu a výrobce sluchátek Beats Music za tři miliardy dolarů, což byla jeho největší akvizice v historii. Apple už provozuje největší světovou službu pro stahování hudby iTunes a firma si chce vedoucí pozici v digitální hudbě udržet i v době, kdy se konzumace hudby přesouvá od stahování ke streamingu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků