Hlavní obsah
Logo Googlu Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Britský soud odmítl žalobu na Google za shromažďování dat

Americká internetová společnost Google unikla platbě odškodného ve výši jedné miliardy liber (přes 29 miliard korun) za údajně neoprávněné shromažďování informací o více než čtyřech miliónech uživatelů iPhonů. Britský soud zamítl první hromadnou žalobu proti provozovateli nejznámějšího internetového vyhledávače, podle níž Google v letech 2011 a 2012 obešel nastavení ochrany osobních dat na telefonech společnosti Apple. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Logo Googlu Foto: Lucy Nicholson, Reuters
Britský soud odmítl žalobu na Google za shromažďování dat

Hromadnou žalobu podala organizace Google You Owe Us (Google, dlužíš nám) založená ochráncem práv spotřebitelů Richardem Lloydem. Týkala se způsobu, jakým Google využívá cookies čili datové soubory uložené v počítači uživatele. Podle žalující strany Google od června 2011 do února 2012 umístil na zařízení uživatelů s prohlížečem Safari cookies pro sledování reklam, které jsou ve výchozím nastavení blokovány.

Problém se mimo jiných zařízení dotýkal i telefonů iPhone a podle odhadu organizace byla neoprávněně sbírána data 4,4 miliónu jejich majitelů. Každému z nich měl Google vyplatit odškodné v řádu stovek liber.

Soudce Mark Warby konstatoval, že postup firmy byl "bezpochyby špatný" a že porušila pravidla. Nedospěl ale k závěru, že by někdo ze žalujících utrpěl v důsledku jednání Googlu jakoukoli újmu, za níž by mu náležela náhrada. V odůvodnění dále napsal, že hlavní zisk by z vyplaceného odškodného měli členové žalující organizace a právníci.

Lloyd oznámil, že bude hledat možnosti, jak se proti rozhodnutí soudu odvolat. "Toto rozhodnutí je velkým zklamáním a v podstatě nedává miliónům lidí žádný praktický způsob, jak se domoci náhrady za zneužití svých osobních údajů," uvedl podle agentury Reuters Lloyd.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků