Hlavní obsah
Vývoj hodnoty bitcoinu za poslední tři měsíce Foto: David Ryneš, Novinky

Bitcoin na novém minimu. Jedna mince má hodnotu 77 000 Kč

Dávno jsou pryč doby, kdy se virtuální měna bitcoin obchodovala za stovky tisíc korun. V pátek se její kurz propadl na nové minimum 3370 dolarů (77 000 Kč), což je nejhorší výsledek za více než rok.

Vývoj hodnoty bitcoinu za poslední tři měsíce Foto: David Ryneš, Novinky
Bitcoin na novém minimu. Jedna mince má hodnotu 77 000 Kč

Kurz bitcoinu začal dramaticky klesat v polovině listopadu, tehdy hodnota klesla z 6450 dolarů (147 000 korun) na 5530 dolarů (126 000 Kč). Už tehdy analytici hovořili o nejhorším propadu za uplynulých dvanáct měsíců.

Na konci loňského roku se totiž jedna mince obchodovala za 20 000 dolarů, což je podle současného kurzu zhruba 456 000 korun.

Kurz neustále padá

Jenže v posledních dnech kurz dále padal. Na konci listopadu hodnota poprvé klesla pod pomyslnou hranici 100 000 korun. V uplynulých dnech kurz této virtuální měny mírně kolísal směrem nahoru i dolů, ale v pátek ráno se propadl na nové minimum. Jedna mince měla hodnotu 3370 dolarů (77 000 Kč), jak již bylo uvedeno výše.

Je nicméně nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika stovek dolarů.

V každém případě jde o nejhorší výsledek za posledních 12 měsíců. A v tuto chvíli nikdo nedovede říci, jakým směrem se kurz bude vyvíjet v nadcházejících dnech.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků