Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Aly Song, Reuters

Apple jako první americká firma dosáhl biliónové hodnoty

Americká společnost Apple se ve čtvrtek stala první americkou veřejně obchodovanou firmou, jejíž tržní kapitalizace překonala hranici jednoho biliónu USD (22,1 biliónu Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Aly Song, Reuters
Apple jako první americká firma dosáhl biliónové hodnoty

Akcie společnosti během čtvrtečního obchodování na trhu Nasdaq vystoupily až na 207,05 USD. Proti středečnímu závěru to představuje nárůst o 2,8 procenta. Od úterý, kdy firma zveřejnila výsledky hospodaření za duben až červen, akcie posílily zhruba o devět procent. Od počátku roku vzrostly o 22 procent.

Některé servery hlásily, že tržní kapitalizace Applu překonala hranici jednoho biliónu dolarů již dříve během dne. To však bylo způsobeno starým údajem o počtu akcií v oběhu. Firma totiž odkupuje vlastní akcie a v úterý poskytla aktuální údaj o tom, kolik má nyní akcií v oběhu.

Za úspěch vděčí iPhonu

Apple tak korunoval deset let trvající růst, o který se zasloužil všudypřítomný přístroj iPhone. Právě ten firmu přeměnil z menšího hráče na trhu osobních počítačů v globálního obra, který působí v oblasti zábavy a komunikace.

V roce 2006, rok před představením iPhonu, tržby firmy činily méně než 20 miliard USD a čistý zisk dvě miliardy USD. Loni již tržby vzrostly na 229 miliard a čistý zisk na 48,4 miliardy USD. Apple se tak stal nejziskovější veřejně obchodovanou firmou v USA.

Ještě v roce 1997 přitom byla firma na pokraji bankrotu a cena jejích akcií se propadla na méně než dolar. Apple z toho důvodu povolal zpět do funkce prozatímního ředitele svého spoluzakladatele Steva Jobse. Tomu se pak podařilo vrátit firmu zpět na výsluní.

Společnost se tehdy obrátila na svého hlavního konkurenta, Microsoft, který jí poskytl hotovostní injekci 150 miliónů USD na zaplacení účtů. Dnes jsou příjmy podniku, který vznikl v roce 1976 v garáži, vyšší než například hrubý domácí produkt Portugalska či Nového Zélandu.

Musí hledat nové produkty

Analytici však upozorňují, že Apple by již brzy mohly o jeho vedoucí postavení připravit firmy jako je Alphabet nebo Amazon, pokud se Applu nepodaří najít nové produkty nebo služby. Poptávka po chytrých telefonech totiž ochabuje. Ve středu navíc Apple sesadil ze druhého místa mezi výrobci chytrých telefonů dravý čínský konkurent Huawei. [celá zpráva]

Tržní kapitalizace Amazonu se nyní pohybuje kolem 885 miliard USD. Tržní kapitalizace Alphabetu, mateřské firmy společnosti Google, činí zhruba 860 miliard USD.

Navzdory vysoké tržní kapitalizaci mnoho analytiků akcie Applu za příliš drahé nepovažuje. Akcie firmy se tento týden obchodují za zhruba 15násobek očekávaného zisku. U akcií Amazonu je to přibližně 82násobek zisku a u Microsoftu 25násobek.

Primární nabídka akcií Applu se uskutečnila v roce 1980. Od té doby akcie firmy vzrostly o víc než 50 000 procent. Pro srovnání - širší akciový index Standard & Poor's 500 za stejnou dobu přidal jen zhruba 2000 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků